Dnes mi příbuzný přeposlal řetězový e-mail, který má pravděpodobně podpořit trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a zlehčovat jeho morální prohřešky. E-mail je plný zavádějících a manipulativních informací cílících na emoce příjemce, který může lži podlehnout a šířit jí dále. Některé informace jsou manipulativním způsobem zamlčovány nebo překrucovány, proto jsem se rozhodl dopsat tučně poznámky přímo do textu e-mailu. Citace z e-mailu jsou psány kurzívou:


“Dnes ráno jsem se po probuzení trošku zamyslel a zjistil jsem, že spousta lidí v této zemi buď paměť ztratila a nebo si nechce pamatovat. Začaly se mi zjevovat všechny ty Babišovy rádoby kauzy a nikdo mě nepřesvědčí o čistotě úmyslů jeho odpůrců.”“Vzpomínáte na korunové dluhopisy? To bylo řevu jak toho Babiš zneužil. Až do doby, než vylezlo na povrch, že to vymyslel Mirda Kalousek pro své kámoše a Babiš neudělal nic protizákonného.”


Korunové dluhopisy Andrej Babiš stále zneužívá. Každý rok připraví na daních český státní rozpočet o více než 13 milionů korun, protože díky nim neplatí jako fyzická osoba skoro nic na daních. Piráti proti osvobození korunových dluhopisů vystupují dlouhodobě a snaží se změnu zákona protlačit ve Sněmovně. Miliardáři by měli platit daně, stejně jako je platí i ostatní občané.

“Tak novináři seznamu přišli s opravdu bombou – Agrofert bere dotace na pole, která nejsou jeho. Okamžitě celý demoblok vyzýval Babiše k rezignaci. Ale ouvej, on podle zákona bere dotace ten, kdo na polích hospodaří a ne vlastník.”


Agrofert hospodaří na polích i bez souhlasu vlastníků. Je tak de facto největší squatter v České republice. Problém by měla opět řešit vláda Andreje Babiše, který pro svůj osobní zájem logicky na řešení nijak nespěchá. Stejně tak je velmi pochybné, jak státní zaměstnanec Babiš získal od státu společnost Agrofert v devadesátých letech, kdy oficiálně dostatek finančních prostředků na její koupi neměl.

“A tak se znovu rozjelo Čapí hnízdo a ti samí novináři se rozjeli do Švýcarka. A už tu byla kauza uneseného syna, tajné nahrávky a opět rozeřvaný demoblok. Pokračování nebylo, protože by ty novináře podruhé ve Švýcarsku zavřeli.”


U Čapího hnízda došlo dle podkladů trestního stíhání k dotačnímu podvodu. Snaha odstavit nemocného syna jeho odvozem na Krym od možnosti výslechu, je spíše třešnička na dortu. To, že Andrej Babiš prohlašuje na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat novináře v Mafře a obratem je ovlivňuje, si musí též každý rozumný člověk vyhodnotit sám.

“Tak přišel Agrofert – buď odstoupíš, nebo se ho vzdej. Tak ho předal do svěřeneckých fondů. Opět špatně, ne podle zákona ale podle již zmiňovaného demobloku.”


Dle auditu EU i českých právníků není zákon o střetu zájmů dodržen, protože svěřenské fondy Andrej Babiš stále ovládá a je příjemcem výhod, které z vlastnictví plynou. Od roku 2018 navíc platí v celé EU přísnější regulace. To, že je premiér v eticky nepřijatelném obřím střetu zájmů, asi dojde každému selským rozumem, nyní se pouze řeší, jestli navíc i porušuje zákon o střetu zájmů. Jako Piráti, stejně jako některé další organizace, bráníme české veřejné prostředky, abychom o ně nepřišli. Nyní můžeme přijít kvůli Andreji Babišovi o půl miliardy korun. Pokud by Česká republika přiznala chybu, mohla by dotace vymáhat od Agrofertu a současně prostředky EU použít na jiné projekty. Pokud se kvůli osobním zájmům Andreje Babiše bude Česká republika soudit a prohraje, může Česká republika o peníze od EU přijít. Kdo by nechtěl být premiérem vlády a určovat, jak se země má zachovat ohledně vlastních firem a vlastních problémů?

“A co dál? Tak ho spojíme s Benešovou a znova demisi. Mezi tím přidal důchodcům, špatně, snížil deficit, špatně, nebere si plat, špatně, on na to má.”


Pro zvýšení důchodů hlasovala celá Sněmovna včetně Pirátů. Sněmovna svým rozhodnutím zvedla průměrný důchod o 151 korun navíc nad zákonnou valorizaci 749 korun, která by proběhla i bez změny zákona. Naopak vládní strany odmítly některé opoziční návrhy, které by některé důchody ještě zvýšily. Ekonomický růst není zásluha vlády, ale je ovlivněn růstem především německé ekonomiky a dalších exportních trhů a příznivým ekonomickým cyklem. Například v roce 2018 rostla rychleji než ČR ekonomika i Slovenska nebo Polska. Zkouška pro Českou republiku přijde teprve v příštích letech, až dojde k ochlazení na světových trzích. Pro Česko to bude o to těžší, že Andrej Babiš rozpustil již většinu rezerv.
Plat dříve posílal do vlastní Nadace Agrofert. Každopádně evropské i české dotace, nezdaněné příjmy, investiční pobídky, úlevy na daních, veřejné zakázky a jiné, co může jako premiér ovlivňovat i vládní personální politikou ve prospěch své zadlužené společnosti Agrofert, výrazně převyšuje pár set tisíc platu, kterým si vylepšuje své PR u veřejnosti.

“Jako téměř jediná firma této velikosti odvádí Agrofert daně u nás a ne v daňovém ráji. Do toho ještě řepka – jejíž zvýhodnění zavedla vláda právě demobloku.”


Agrofert platí na dani z příjmů právnických osob dokonce méně než dostává na dotacích, zdaleka nepatří mezi největší plátce daně. Naprostá většina společností v ČR platí standardně daň z příjmu stejně jako Agrofert (který si ovšem snižuje základ daně například pravděpodobně fiktivní reklamou na Čapím hnízdě). Společnosti zahraničních vlastníků v ČR pouze neplatí daň z dividend, které daní v zemi vlastníka. Poněvadž Babiš vytahuje peníze z Agrofertu přes nezdaněné korunové dluhopisy, nic takového nepotřebuje dělat. Společnost Agrofert má také mnoho úvěrů u bank, nově velkou část u čínských bank, kterým by tak mohl být premiér zavázán.
Piráti již navrhli zrušit nesmyslnou povinnost neekologického přimíchávání biopaliv první generace. I přes původní pozitivní stanovisko Ministerstva dopravy se nakonec vláda Andreje Babiše rozhodla logický návrh nepodpořit. Ve Sněmovně tak návrh Pirátů kvůli poslancům hnutí Andreje Babiše neprošel a společnosti Andreje Babiše tak nadále čerpají výhody z této nesmyslné podpory.

“Samozřejmě dotace na Čapí hnízdo dostal taky od Mirdy Kalouska. K tomu si přidejte spousty pořadů v televizi – jak ožebračil neskutečný počet lidí a obral je o firmy, rádoby umělci vyzývající k občanské nespokojenosti atd.”


Při předkládání žádosti o dotaci se pravděpodobně dopustil účelového dotačního podvodu. Ty spousty pořadů o ožebračených lidech zatím Andrej Babiš dostatečně nevyvrátil. Jako Piráti kritizujeme chyby u Andreje Babiše, Miroslava Kalouska i jiných politiků.

“A nyní na náměstích lidi, kteří manifestují za čistotu justice. Tady někdy byla justice čistá?”


Kritizovaný problém demonstrací je především fakt, že Marii Benešovou do funkce ministryně spravedlnosti dosadil Andrej Babiš po nejasném odchodu předchozího ministra. Ministryně přitom může vyvíjet tlak ve prospěch Andreje Babiše a ve svých veřejných prohlášeních tak činí. Zmiňuje například legislativní možnost odvolání nejvyššího státního zástupce. Kdo z trestně stíhaných by si nepřál, aby byl současně nadřízeným svého vyšetřovatele?

“Řidič autobusu namaloval tykadla poslancům právě zase toho demobloku a šel na dva roky na tvrdo. Kolik by museli dostat ti s těmi plakáty na Zemana a Babiše? Měl by se každý na chvíli zastavit a popřemýšlet, jak je možné, že tomu všemu tady lidé ještě věří.”


Řidič byl odsouzen za poškození cizí věci ke 100 hodinám veřejně prospěšných prací, k těm odmítl nastoupit, tak mu soud změnil trest na 100 dní vězení. Václav Klaus mu odmítl udělit milost. Čeští demonstranti se, na rozdíl od demonstrantů ve Francii, účastní poklidných demonstrací s vlastními transparenty, kde vyjadřují svobodně svůj názor. Žádné cizí billboardy neničí, proto nemohou být odsouzeni za poškození cizí věci.

“Spousty lidí chce odejít z EU, ale vítači migrantů jim nevadí, jsou přece proti Babišovi. A tak ty zhulence máme v PS, EP a Pražáci na magistrátu.”


Většina lidí nechce z EU odejít, pravděpodobně si uvědomuje ekonomické a jiné výhody, které nám členství v tomto nejbohatším elitním spolku zemí na světě přináší. Pro vystoupení ČR z EU by hlasovalo dle průzkumu CVVM cca 20 % obyvatel.
Nálepkování oponentů často používají demagogové, populisté či manipulátoři. Ověřujte si informace na základě více zdrojů. Pro zlepšení mediální gramotnosti a kritického myšlení lze využít například surfařova průvodce od Zvolsi.info, servery ověřující pravdivost zpráv typu Manipulátoři.cz nebo výroků politiků Demagog.cz. Vhodné je také uvědomit si, kdo vlastní dané médium. O Pirátech šíří často politická konkurence mnoho účelových nepodložených lží, některé vyvracíme na pirati.cz/hoax.

“Přeji všem mnoho dalších úspěšných demonstrací za demokracii, PROTI DEMOKRATICKÝM volbám.”


Demonstruje se proti Andreji Babišovi, který pravděpodobně porušuje zákon o střetu zájmů, je trestně stíhán pro dotační podvod, má možnost zneužít svůj střet zájmů ve prospěch společností holdingu Agrofert. Společnost Agrofert získává nebývale vysoké dotace z českých i evropských zdrojů, investiční pobídky, veřejné zakázky, daňové úlevy a jiné. Andrej Babiš není Česká republika. V každé jiné demokratické zemi by premiéra s těmito problémy přestala podporovat vlastní strana. Finský premiér rezignoval kvůli stávce poštovních doručovatelů. V ČR po svých kauzách rezignoval například Petr Nečas či Stanislav Gross. Kauzy Andreje Babiše evidentně převyšují kauzy mnoha minulých premiérů a přitom existují lidé, kteří ho ještě přitom podporují. To každému rozumnému občanovi musí přijít hodně zvláštní a chápu, že tak chce vyjádřit svůj názor například formou nenásilné demonstrace. Rozumní lidé myslí a nenechají se ovlivnit konspiračním e-mailem plným zavádějících informací.
Sdílejte těm, kterým by se měly tyto dodatečné informace k zavádějícímu e-mailu dostat
Autor je poslanec České pirátské strany

Poznámka šéfredaktora Jan Cempera: Řetězový e-mail je také šířen pod názvem Hloupí řvouni.