V České republice se šíří video, které má dokazovat, že v německých nemocnicích leží ve skutečnosti herci, kteří hrají divadlo před kamerami. Video sdílela například “Hani Hurtová” s popiskem: “Je v Německu najímán komparz, aby zahrál, jak leží polomrtvý s koronavirem? Slečna dostala zadání a tak hraje a dostane penízky.”

Ve skutečnosti jde o cvičení, což přiznává i sama slečna ve videu. Vlevo nahoře je jméno uživatele Instagramu – „Officialmelisa“. Instagramer ve videu říká, že se jedná o „zkušební provoz“ v „novém koronovém centru“. Zdůrazňuje také, že není nemocná. Na obrázku také drží tištěný plán s popisem role a souvisejícími cvičeními. V poslední větě scénáře děkuje nemocnice „CBZJ“ za účast.

Na webových stránkách CBZJ byla zveřejněna den po školení tisková zpráva, ve které je jasně uvedeno, že šlo o cvičení. CBZJ byla zřízena jako rezervní nemocnice na žádost berlínského parlamentu a je provozována společností „Vivantes“. Podle mluvčí společnosti Kristiny Tschenettové je v současné době nevyužita. V případě přeplnění ostatních berlínských nemocnic však nabízí lůžka pro 500 osob. Je možné ji tedy připodobnit například k polní nemocnici v pražských Letňanech.

Instagramer „Officialmelisa“ komentuje kontext videa v jiném videu 14. září 2020. Zde 21letá žena vysvětluje, že ona a její přátelé byli o cvičení informováni její univerzitou 27. srpna 2020, a proto se ho zúčastnili.

Více v němčině na webu AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.