Server Reformy.cz před pár dny zveřejnil článek o změnách klimatu. V názvu se tvrdí, že je to sluneční aktivita, co řídí klima na planete Zemi. Text se zabývá shrnutím přednášky dánského fyzika Henrika Svensmarka, který se zabývá fyzikou kosmického záření na Technické univerzitě v Kodani.


Na konci roku 2018 Svensmark vystoupil na konferenci o klimatu v Mnichově s prezentací, že pozemské klima a jeho změny nejvíce ovlivňuje Slunce v kombinaci s kosmickým zářením. Jedna z hlavních myšlenek je, že slabší sluneční aktivita je provázena se slabším magnetickým polem Slunce, které nezaštítí Zemi. Na Zemi potom dopadá více kosmického záření a to způsobuje tvorbu oblačnosti a ochlazování planety. Opačně v případě vyšší sluneční aktivity se do zemské atmosféry nedostane tolik kosmického záření a nedojde k ochlazení.
V případě potvrzení by taková teorie změnila celé naše vnímání, jak funguje globální oteplování. Najdeme někde potvrzení takového pohledu?

Washington Post ve své kritice takovou teorii odmítá a odkazuje na celou řadu vědeckých studií, které Svensmarkovy hypotézy vyvrátily. Totéž píše server Skeptical Science ve svém článku, který přímo vyvrací citát dánského vědce. Stejný článek po přepnutí do ‘advanced’ zobrazení rozebírá, že kosmické záření nemá významnější vliv na tvorbu mraků.

Teď je určitě na místě se zeptat, jak mohu rozeznat relevantní vědecké články od pseudovědeckých konspiračních teorií? Zde nám pomůže specializovaný server MediBiasFactCheck.com, který se právě rozpoznáváním relevantního zpravodajství od dezinformačních zdrojů zabývá. Pro naše účely budeme hledat informace o globálním oteplování výhradně na serverech s označením Pro-Science. Když se podíváme, co tvrdí o teoriích pana Svensmarka třeba web Real Climate, zjistíme, že neuvádí žádný článek, který by jeho teorie potvrzoval, ba naopak píše, že nejsou přesvědčivé a že jde o staré argumenty v novém kabátě. Jeden článek dokonce říká, že Svensmarkovy dohady jsou zcela neodůvodnitelné.
Výše zmíněný Skeptical Science píše, že podle experimentálních měření globální oteplování není způsobeno sluneční aktivitou. V jiném článku opět popisují, jak bylo pomocí experimentů dokázáno, že vliv člověka na klima je dramaticky větší než vliv Slunce a kosmického záření. Určitě je také dobré zmínit poznámku, že podle vědce Ari Jokimakiho, Svensmark ignoruje studie a měření, která se mu nehodí a v absurdní míře odkazuje sám na svůj výzkum.
Server Scientific American zase srovnává 7 mýtů o globálním oteplování a číslo 4 jsou právě hypotézy pana Svensmarka, které jsou hodnoceny jako nepřesvědčivé a že je nepodporují žádné důkazy.

Které weby tedy sdílejí Svensmarkovy studie a argumentují jimi jako relevantními?
Třeba samotný článek serveru reformy.cz označuje jako zdroj web notrickszone.com. Tento blog se zabývá klimatem a Svensmarkovy teorie jsou tam zmíněny v desítkách článků. Všechno do sebe zapadne, když zjistíme, že No Tricks Zone lhal v několika článcích, které hlásaly, že globální oteplování je mýtus.

Podobně je na tom server wattsupwiththat.com, který Svensmarkovi a jeho teoriím věnuje desítky článků a dělá s ním rozhovory. Deja vu přichází se zjištěním, že Watts Up With That je mizerně informující konspirační server, který propaguje pseudovědu.

Pro jistotu přidávám server Climatedepot.com, který v mnoha článcích tvrdí, že Svensmarkovy teorie jsou potvrzené a jak s ním vědecká obec souhlasí. Jak jinak, Climate Depot je konspirační a pseudovědecký web.

Máme tedy nějaká zjištění o práci pana Svensmarka? Pokud jsou jeho teorie přijímány, brány za potvrzené, děje se to jen na obskurních webech konspirátorů, kteří se pomocí šíření pavědy snaží ovlivňovat veřejné mínění. Vědecké servery a vědecká komunita však Svensmarkovy teorie bere přinejlepším rezervovaně, nikde je nepopisuje jako dokázané, spíš naopak.

Možná se tedy ptáte, co je zač server reformy.cz, na žádném seznamu dezinformačních webů není.

Nejlepší obrázek nám poskytne analýzy zdrojů pro články. Velmi často je to server Breitbart, výše popsany No Tricks Zone, dále Zero Hedge, Prison Planet a nebo News Punch. Všechny tyto weby jsou konspirační žumpy, plné propagandy a falešných zpráv. A kdo že tedy vede, spravuje a vydává články na reformy.cz? Šéfují mu Vít Jedlička a Martin Košut ze strany Svobodných.


wpseo_editor