V českém prostředí se objevil hoax „informující“ o tom, že prý Japonsko odstupuje od investování do vytváření mobilních sítí páté generace – 5G. Podle nepravdivé zprávy, kterou šíří například web Stop5g.cz nebo Pravdivě.eu „je zde obava o zdraví občanů a ze sledování ze strany Číny.“ Ve skutečnosti je však vše úplně naopak.

9. června 2019 zveřejnil web s názvem Putin Tomorrow příběh, v němž tvrdí, že japonská vláda zakázala 5G technologii. Web Snopes.com zprávu ověřil. Zjistil například, že původní článek se odvolával na tvrzení neexistující osoby s jménem Nobunari Kabato, který má údajně působit jak ministr pro technologie. Takové ministerstvo navíc ani neexistuje. Resort, který má na starosti výzkum technologií se v Japonsku jmenuje „Ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a techniky“. Ministrem je Koichi Hagiuda.

A jak je to ve skutečnost? Japonská vláda do rozvoje 5G sítí naopak hodlá investovat asi 14 miliard dolarů. Tak obrovská suma se stala dokonce terčem kritiky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.