Světová média přinesla zprávu, že „Izraelský ministr zdravotnictví Ja’akov Litzman nazval koronavirus božím trestem za homosexualitu. Pak sám onemocněl“. S tímto a podobným nadpisem o zprávě informovala i česká média.

Ve skutečnosti se jedná o fake news. Ja’akov Litzman má opravdu velmi konzervativní názory, ostatně je ministrem zdravotnictví za ultraortodoxní stranu Sjednocený judaismus Tóry, ale jeho citát o homosexuálech zněl jinak. Jak informuje asi nejznámější anglicky psaný blog o státě Izreal Israellycool, lavinu s nepřesným výrokem spustil web Pink News, ale ani on nebyl prvním, který fake news začal šířit. Je pravdou, že web Pink News skutečně změnil nadpis a obsah článku a za článek přiřadil následující upozornění:

„Předchozí verze tohoto článku odkazovala na dvě nepřesné zprávy týkající se Ja’akov Litzman, který měl říct, že koronavirus je trestem za homosexualitu. Došlo k opravě.“

Adresa odkazu zůstala původní:

Jak píše Simon Plosker z Honest Reportingu: Byly  zaznamenány  extrémní a homofobní výroky některých náboženských vůdců různých vyznání ohledně koronaviru. Rabín Litzman však mezi nimi není. A co víc, pokud by izraelské ministerstvo zdravotnictví učinilo takové prohlášení, způsobilo by to rozruch v Izraeli. Výrok takové povahy by v izraelském tisku jistě získal titulky, včetně mnoha profesionálních zpravodajských webů v anglickém jazyce, které jsou snadno dostupné novinářům z celého světa. Tak odkud tento příběh pochází? S informací přišel poměrně neznámý web z Pakistánu. Toto je nešťastná ukázka toho, jak snadné je šíření falešných zpráv z nelegitimních zdrojů.“

Další zdroj:
The Week


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.