Kampaň We Are Here At Home.com (v překladu My jsme tady doma) je proruskou konspirační a dezinformační kampaní, zaměřující se především na sociální síť Facebook a Youtube. Facebooková stránka s tímto názvem vznikla v září 2015. Za tuto dobu mají na svědomí řadu dezinformací, nenávistných příspěvků a příspěvků podporujících politiku Vladimíra Putina a obecně Kremlu.

Jako typický příklad jejich dezinformací lze použít následující video, které stránka zveřejnila již v roce 2016. Po internetu se však šíří dodnes. Název videa je “JÁ JSEM MUSLIMKA A Dr. NOHA! KDO JE VÍC!?” a tvrdí se v něm, že krásná moderátorka zahnala povýšenou muslimku do rohu a vyhodila jí kvůli její podpoře Islámu.

 

 

Ve skutečnosti se však rozhovor odehrál úplně opačně. Rozhovor mezi moderátorkou Riham Saidovou a bojovnicí proti salafistickému extremismu, která si říká Dr. Noha, byl natočen 13. května roku 2014. Celé jméno aktivistky je Noha Mahmoud Salem. V úvodu videa zahalená Noha Mahmoud Salem vysvětluje, že má šátkem zakrytý obličej z důvodu své bezpečnosti, protože se obává, že bude souzena za své názory. V interview následně také od ní zazní, že Korán není od Alláha, ale od samotného Mohammeda. Celá debata se také přenese k tématu, zda-li prorok Mohammed byl “jen” reformátorem, filozofem, vojenským velitelem, velkým mužem a nebo byl i Alláhovým poslem, což se uvádí v Koránu. Debata se pak postupně vyostřuje, moderátorka přitvrzuje rétoriku a nakonec aktivistku ze studia vyhodí.

Na internetu lze dohledat přesný překlad celého rozhovoru do angličtiny, který vytvořil Institut pro výzkum blízkovýchodních médii MEMRI. Ten publikuje a distribuuje volné anglické překlady z arabštiny, perštiny, urdu, paštštiny a tureckých médií.

Video ukazuje, že tzv. “alternativní zpravodajské servery” v ČR nejsou schopny objektivního a pravdivého zpravodajství ani v případě, že by se jim to mohlo hodit do krámu. Noha Mahmoud Salem je totiž bojovnicí proti islámskému fanatismu a podle některých informací se prý vzdala islámské víry úplně.

Napsal: Jan Cemper, Proti projevům nenávisti

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com