Aeronet (AE News) pokročil na další „level“ a aktuálně šíří čínskou propagandu. Vydal článek, ve kterém tvrdí, že „italští lékaři zaznamenali případy Coronaviru již v říjnu 2019, čtvrt roku před vypuknutím nákazy v čínském Wuhanu.“ Vše na základě krátkého vystřihnutí rozhovoru pro americkou televizi NPR. Tuto zjednodušenou verzi začal šířit čínský státní tisk, od kterých to převzal Aeronet. Ve skutečnosti je typickou ukázkou, jak lze vyčlenit nějakou informaci z celého kontextu a udělat z ní dezinformaci.

Giuseppe Remuzzi je lékařem z Bergama, v současné době je ředitelem Farmakologického výzkumného ústavu „Mario Negri“. Sám lékař si však pro The Sunday Times postěžoval, že jeho slova Peking překroutil. Nikdy neřekl, že COVID-19 pochází z Itálie a toto chápání považuje za ukázku z učebnice propagandy. Remuzzi jen uvedl, že místní lékaři již v listopadu hlásili u starších lidí podivné příznaky.

Pro Daily Mail dále profesor uvedl, že „je třeba přijmout možnost, že k výskytu nemoci v Číně došlo pravděpodobně dlouho předtím, než si to zdravotnické orgány uvědomily“. Nebo si to chtěly uvědomit, dodáváme my. Je totiž prokazatelné, že Čína nejprve šíření onemocnění cenzurovala (1, 2). Profesor Giuseppe Remuzzi dále jasně uvádí, že na základě genetických studií není „pochyb o tom, že virus dorazil do Itálie z Číny.“ Pro MailOnline uvedl, že studie ukázaly, že nemoc byla přinesena do Itálie prostřednictvím osoby z Německa, která byla v kontaktu s lidmi z Číny.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com