Nejen na internetu probíhá vášnivá debata nad účinností léku Isoprinosine proti onemocnění COVID-19. Debata je však mnohdy věcná a zdá se, že v raných fázích onemocnění COVID-19 léčba tímto lékem má své opodstatnění. Bohužel však na internetu se objevují o mnohé dezinformace. Například text: „Isoprinosine – levný lék na COVID běžně dostupný v lékárnách.“ Chceme upozornit, že rozbor se týká výhradně tohoto textu a nechceme se pouštět do obecných debat nad účinností nebo neúčinností léku, protože je na něj prováděna studie.

Text hoaxu:

„Před časem média zmínila, že “imunolog Beran” vyzkoušel na koronavirus laciný a dávno používaný lék Isoprinosine💊💊💊. Ten lék se ukázal tak účinný, že se doktor Beran obrátil na premiera Babiše, aby zajistil od státu klinickou studii a ihned jsme s ním začali léčit. Problém totiž je, že lék byl dosud v Česku schválen jen na léčbu herpesu (rovněž virové onemocnění). Babiš sestavil komisi a nechal rozhodnutí na ní. Výsledkem je, že komise ještě doktora Berana div neobvinila, že lobbuje za zájmy konkurenční firmy, která v Česku Isoprinosine vyrábí, smetla lék se stolu a budou se kupovat nejisté a ještě nedovyvinuté léky z USA + vakcína. Takže kdo byl proti? Člen komise Prymula, SÚKL a další informace nebyly zveřejněny. Proč přesně byli proti? Protože prý doktor Beran přednášel někdy na některých konferencích společnosti Ewopharma – českém výrobci Isoprinosinu. Doktor Beran se proti tomu ohradil a – byl zařazen na ministerstvu zdravotnictví mezi ty, co šíří dezinformace. On a Klaus (mimo jiné).
A teď si ujasníme:

  1. Isoprinosine se dá koupit kdekoliv. Nejen u firmy Ewopharma. Vyrábí ho totiž už desítky let kde kdo. Proto se na něm také nedá vydělat.
  2. V Maďarsku a v Polsku se na všechny klinické studie vykašlali a úspěšně Isoprinosinem koronavirus léčí, protože to, že nemá žádné vedlejší účinky je už po desetiletí odzkoušeno a nejdůležitější je, že lék pomáhá.
  3. Doktor Beran přednášel o imunologii na konferencích asi už u všech podobných firem. Protože – to nejdůležitější – doktor Beran není jen “nějaký imunolog”!
    Je to Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. – lékař, kandidát věd v oboru epidemiologie, docent epidemiologie, profesor epidemiologie jmenovaný prezidentem Havlem. Má specializovanou způsobilost v oboru epidemiologie a také lékařské mikrobiologie (vydanou paradoxně právě ministerstvem zdravotnictví), pracoval tři roky přímo v terénu jako epidemiolog a vyřešil dobrou stovku skutečných epidemií. Vyučuje v tomto oboru na vysokých školách, je autorem mnoha studií, je citován po celém světě a není u nás srovnatelného odborníka. Někoho takového zveřejnit na stránkách ministerstva jako dezinformátora na základě rozhodnutí nějakých nýmandů z jakési neziskovky, to je už opravdu vrchol drzosti a nechutnosti. A smést se stolu jím odzkoušený a navrhovaný lék, a místo toho vyhazovat miliardy za pochybné americké vakcíny, to hraničí se zločinem. Protože díky tomu, že neléčíme tím, co účinkuje, tu nosíme náhubky, riskujeme životy nemocných a zesláblých, ničíme lidi a celou zemi. Prymula se zástupci SÚKLu a další, kteří se na tom hnusu podílejí by měli stát před soudem. Vlastní ziskuchtivost už nedokáží ani zakrýt. Jestli s tím vláda něco neudělá, jsou zločinci všichni.”

V textu se objevuje několik nepravd. Isoprinosine se rozhodně nedá koupit kdekoliv. Lék je v ČR pouze na lékařský předpis.

Není ani pravdou, že lék nemá vedlejší účinky. „Nejčastěji se vyskytujícím nežádoucím účinkem je přechodný vzestup hladin kyseliny močové v moči a v krvi, které se obvykle vracejí k výchozím hodnotám za několik dní po ukončení léčby. Zřídka se mohou vyskytnout nevolnost, zvracení, nepříjemné pocity v nadbřišku, zvýšení hodnot jaterních enzymů, zvýšení dusíku močoviny v krvi (BUN), svědění kůže, vyrážka, bolest hlavy, závratě, únava, vyčerpání, bolesti kloubů, ojediněle průjem, zácpa, nervozita, poruchy spánku, únava, častější močení,“ píše se v příbalovém letáku. Další nežádoucí účinky popisuje i SÚKL.

Prof. MUDr. Jiří Beran je bezesporu uznávanou autoritou. Jak však píše Sisyfos: „Bohužel práce Beran J et al. Inosine Pranobex Significantly Decreased the Case-Fatality Rate among PCR Positive Elderly with SARS-CoV-2 at Three Nursing Homes in the Czech Republic. Pathogens 2020;9(12):1055 obsahuje četná metodologická (nedostatečná charakteristika studované populace, špatná statistická analýza, problematické hodnocení klinického stavu sledovaných) i etická (rozpor v termínu studie, charakteru studie a schválení etickou komisí, chybí doklad o schválení intervenční studie Státním ústavem pro kontrolu léčiv) pochybení, podrobněji viz posouzení publikace.“

V úvodu se také objevuje pojem levný lék. Pojem levný je subjektivní. Uvádíme tedy jeho cenu. Lék se má užívat 5-10 dní v dávce 3-4 denně. Cena balení s 50 ks tablet je 481,71 Kč, balení 100 tablet 977, 47 Kč.

Studie účinnosti léku dál probíhá. Není pravdou, že někdo lék smetl ze stolu. Není však zatím prokázaná jeho zázračná účinnost.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.