Opravdu irské zdravotnictví přiznalo, že virus SARS-CoV-2 neexistuje? Sociálními sítěmi se valí nový příspěvek z dílny portálu Otevři svou mysl. V předkládaném videu se hovoří o tom, že národní zdravotnický tým pro pohotovosti irského zdravotnictví nemá izolát viru odebraný podle Kochových postulátů, a tudíž tento virus neexistuje. U zastánců názoru, že virus SARS-CoV-2 neexistuje, je jejich jediným argumentem právě nepoužití metod Kochových postulátů.  Jak je to ale s Kochovými postuláty doopravdy? Na to se dnes podíváme.

Kochovy postuláty

S požadavkem na splnění Kochových postulátů přišel jako první dr. Andrew Kaufman a od té doby se popírači viru tohoto požadavku drží napříč celým rokem.

O dr. Kaufmanovi a jeho tvrzení (nejenom) ohledně Kochových postulátů jsem již letos psal zde. Neuškodí však, když si toto téma oprášíme.

Co jsou to tedy ty Kochovy postuláty? Kochovy postuláty jsou soubor pravidel a postupů pro prokázání příčinné souvislosti mezi patogenem a nemocí. Tato pravidla a postupy vytvořil pan Robert Koch už v roce 1884 – tj. ještě PŘED objevením existence samotných virů – a týkaly se bakterií!

Samotná podoba postulátů je pak následující:

  1. Mikroorganismus musí být pozorován ve všech nemocných jedincích a v žádném zdravém.
  2. Musí být izolován z nemocného jedince a vypěstován mimo něj v laboratoři v čisté kultuře.
  3. Zdravý pokusný objekt musí po naočkování dostatečného počtu jedinců této čisté kultury onemocnět a vykazovat stejné příznaky onemocnění jako v bodě 1.
  4. Z tohoto onemocnělého pokusného objektu musí být izolován mikroorganismus identický s tím, který byl pozorován a izolován v původním nemocném jedinci.

Proč nelze tato kritéria aplikovat na virus SARS-CoV-2?

Bod 3 dnes nelze z etických důvodů provádět. Výklad totiž zní, že musíte cíleně nakazit nemocí testované jedince kvůli rozvinutí nemoci a následného odebrání vzorku. Tyto osoby tak vystavujete riziku úmrtí, nebo trvalých následků.

V samotné metodice jsou výluky z Kochových postulátu na ty mikroorganismy, které se nedokáží rozmnožovat mimo hostitelskou buňku! Tato výluka pak vylučuje aplikaci na jakýkoliv vir, jelikož viry potřebují hostitelskou buňku ke svému rozmnožování.

Od roku 1884 se naše schopnosti izolovat mikroorganismy zlepšily ruku v ruce s vývojem nových technologií a tyto postuláty nejsou nadále vyžadovány, byť jejich aplikace na bakterie může být stále v některých případech relevantní. Nikoliv však v případech virů!!

Tomu, že Kochovy postuláty se nedají aplikovat na viry, se začal (v. roce 1937) krátce po jejich objevení zabývat Thomas M. Rivers, který rozšířil Kochovy postuláty o nové metodiky, známé jako Riversova kritéria.

Nicméně i Riversova kritéria jsou už dnes také zastaralá a v moderní době se již nepoužívají. Zde přikládám odkazy na některé z izolátů viru SARS-CoV-2 společně s vícero současnými metodami (1, 2, 3, 4, 5).

Závěr

Závěrem mohu říci, že pokud se opravdu skupina z videa tázala národního zdravotnického týmu, zda byl vir izolován podle Kochových postulátů, není se čemu divit, že odpověď přišla negativní.

Jak se ptáte, tak vám bude odpovězeno.

Zároveň je třeba podotknout, že informace ve videu není ničím podložena a pravost dokumentu nelze ověřit.

Nicméně, i kdyby byl dopis pravý, nic to nemění na tom, že vyžadování splnění Kochových postulátů u virové nákazy v 21. století je přinejmenším zavádějící pro prezentovaný narativ. Ověřujte si informace!

Příspěvek vyšel původně na FB stránce Iluminátora.


author

Podpořte Iluminátora na Patreonu: https://www.patreon.com/iluminatorCZ Za projektem stojí Antonín Šlajch. Na streamech přednáší o kritickém myšlení a odhaluje hoaxy a dezinformace.