Na sociální síti se objevuje koláž, která má dokazovat, že na testovacích sadách odhalující onemocnění COVID-19 je nápis Ipsos Mori, který má znamenat prý „tihle zemřou“.

Hoax má několik rovin. První je, že Ipsos Mori je jen název společnosti v Anglii, která byla založena v roce 2005. Její doménou je výzkum trhu. Samotný název společnosti vznikl sloučením jmen dvou společností – Ipsos a MORI – přičemž MORI v tomto případě znamená Market and opinion research international – s latinským mortus tedy daný název nemá vůbec nic společného. V některých zemích společnost provádí průzkum na základě dotazníky, který je přikládán k testu.

Druhou rovinou je, že podle profesora Xandera Feyse, učitele latiny na ubiverzitě Leuven není překlad správný. „Ipsos Mori je latinský nesprávně a nic neznamená. Správný překlad je proto vyloučen. Rozhodně to samo o sobě nedává smysl. Pokud si v něm opravdu chceme něco přečíst, můj nejlepší odhad je fráze „že zemřou“, ale na něco takového byste se v latině nikdy nenarazili,“ cituje profesora web Corona24.news.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com