Záznam přepadení zachycující loupeživé imigranty v Evropě? Ani náhodou. Toto video pochází z přepadení v Brazílii. 

Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. Často se používají kriminální případy, u kterých je pachatelem cizinec. K popisu případu se přidá informace, že pachatel byl muslim, uprchlík či černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. K tvorbě hoaxů bývají používány fotografie a videa z celého světa.

Facebooková stránka Evropa – Evropanům sdílela na konci prosince video s komentářem „Evropa: mladí imigranti zaútočili a okradli ženu“. Video sdílelo více než 1500 uživatelů. O případu na videu informoval deník deník Daily Mail na začátku prosince 2015.

Na videu je loupežné přepadení v Brazílii, kde ženu přepadli 4 nezletilí, okradli ji a zmlátili. Násilné přepadení se stalo ve dne na rušné ulici, ženě však nikdo nepomohl. Gang podezřelý z přepadení byl zadržen o hodinu později. Situace nemá s uprchlíky v Evropě nic společného.

O šířícím se hoaxu informovala stránka Stop náboženské i rasové nenávisti. Publikován na webu Hate Free.

Video z inkriminované FB stránky.:

https://www.facebook.com/844314728955238/videos/925444647508912/

 


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.