Na sociální síti Facebook se aktuálně sdílí video Angely Mainz, na kterém jsou záběry města Hamburk ležící na severu Německa. Podle lidí, kteří video sdílí, se má jednat o záběry dnešního Hamburku, které je údajně zdemolováno díky imigrantům a jedná se o jednu velkou „no-go zónu“. Video je aktuálně hojně sdílené i v České republice a na Slovensku a má za den několik tisíc sdílení.

Ve skutečnosti ovšem záběry pochází z 8. července 2017. Mezi 7. – 8.7. 2017 se v Hamburku konal summit G20. Ten se nesl ve znamení obrovských protestů a nepokojů. Záběry tedy zachycují město po řádění levicových i pravicových radikálů, kteří zde bojovali s policií. Že tomu tak je, dokazují transparenty, které jsou vidět na videu. Například „Join the Black Block“. Black Bloc(k) je označení taktiky spočívající v oblékání a zahalení se protestujících lidí do černé na demonstracích kvůli znemožnění identifikace, zejména ze strany represivních složek, ale i pro skrytí identity před masmédii či ideovými nepřáteli.

Pikantností na celé věci je, že toto video hodně sdílí například příznivci SPD či Ruska. Kromě anarchistů, a jiných antiautoritářský radikálů, se do protestů zapojila i rudá marxistická levice, a to i ta, která má blízko k politice Ruska.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.