Předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura šíří opět hoax. V pátek 3. července vydal na svém profilu příspěvek, ve kterém líčí údajný útok migrantů na ženu v Lisabonu. „Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás,“ napsal Okamura na Facebooku.

Problém je, že se věc stala úplně jinak, jak tvrdí Tomio Okamura. Incident, kdy se Portugalci snaží zpacifikovat do příjezdu policie opilou ženu kvůli jejímu chování ve vlaku, vydává za útok migrantů. Portugalský fact-checingový web Polygraf kontaktoval železniční společnost, která potvrdila, že se událost skutečně stala v Portugalsku, avšak železničáři zdůrazňují, že video ukazuje pouze část incidentu, ke kterému došlo 30. dubna letošního roku. Jiné záběry dokazují, že ten, kdo začal útočit, byla žena a migranti ve zpacifikováni ženy nebyli nijak zapojeni. Další záběry navíc ukazují, že žena byla skutečně opilá a ve vlaku se chovala velmi nevhodně.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com