Jak rychle se šíří HOAXy se mohl přesvědčit Imám Ibrahim Hindy. Minulý týden se vydal na pouť do Mekky, protože si myslel, že to bude jeden z nejkrásnějších zážitků v jeho životě. Neměl ovšem ani tušení, že když bude pryč, stane se tváří online příběhu, který se jako blesk rozšíří po sociálních sítích nejen v USA.

Sobotní ráno bylo pro Ibrahima Hindyho jak z černého snu. “Probudil jsem se a v tom mi začal neustále bzučet telefon,” řekl CBC news. Zjistil, že někdo naaranžoval jeho fotku do falešné zprávy a že měl odmítnout přijmout stovky křesťanů do mešity v Hustonu během tropické bouře Harvey. Falešná zpráva s názvem “Hurikánové oběti se bouří a zabírají mešitu v Texasu, která odmítla pomáhat křesťanům” se brzy rozšířila na sociálních sítích. Zpráva byla zveřejněna na serveru TheLastLineOfDefense.org, který uvádí, že veškerý jeho obsah je satyrická fikce. Nicméně statisíce lidí vzali tuto fikci vážně a začali šířit tuto falešnou informaci jako screenshot tak, že nebylo poznat, z jakého serveru informace je. “O té mešitě jsem nikdy neslyšel a v Texasu jsem nikdy nebyl,” dodal Hindy s tím, že se hodlá angažovat v boji proti falešným zprávám.

Zpráva se začala šířit v USA, ale brzy se dostala například i do Kanady či Velké Británie, hojné šíření tohoto HOAXu bylo zaznamenáno i například v Německu.

Více informací v angličtině: http://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ibrahim-hindy-fake-news-hurricane-mosque-1.4274108

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.