Jak rychle se šíří HOAXy se mohl přesvědčit Imám Ibrahim Hindy. Minulý týden se vydal na pouť do Mekky, protože si myslel, že to bude jeden z nejkrásnějších zážitků v jeho životě. Neměl ovšem ani tušení, že když bude pryč, stane se tváří online příběhu, který se jako blesk rozšíří po sociálních sítích nejen v USA.

Sobotní ráno bylo pro Ibrahima Hindyho jak z černého snu. “Probudil jsem se a v tom mi začal neustále bzučet telefon,” řekl CBC news. Zjistil, že někdo naaranžoval jeho fotku do falešné zprávy a že měl odmítnout přijmout stovky křesťanů do mešity v Hustonu během tropické bouře Harvey. Falešná zpráva s názvem “Hurikánové oběti se bouří a zabírají mešitu v Texasu, která odmítla pomáhat křesťanům” se brzy rozšířila na sociálních sítích. Zpráva byla zveřejněna na serveru TheLastLineOfDefense.org, který uvádí, že veškerý jeho obsah je satyrická fikce. Nicméně statisíce lidí vzali tuto fikci vážně a začali šířit tuto falešnou informaci jako screenshot tak, že nebylo poznat, z jakého serveru informace je. “O té mešitě jsem nikdy neslyšel a v Texasu jsem nikdy nebyl,” dodal Hindy s tím, že se hodlá angažovat v boji proti falešným zprávám.

Zpráva se začala šířit v USA, ale brzy se dostala například i do Kanady či Velké Británie, hojné šíření tohoto HOAXu bylo zaznamenáno i například v Německu.

Více informací v angličtině: http://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ibrahim-hindy-fake-news-hurricane-mosque-1.4274108

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com