Stránka Miloš Zeman – prezident ČR, která kromě Miloše Zemana propaguje i SPD Tomia Okamury, šíří smyšlený příběh z Düsseldorfu, kde měl být objeven byt, ve kterém žil imám s dvanácti manželkami. Dokonce se snaží tvrdit, že policie neshledala na jednání nic protizákonného.

Zde část textu HOAXU, který se šíří na sociální síti již od roku 2016. Sdílel ho například Svobodný vysílač:

“Policisté ve vile 51 letého muže našli 12 nezletilých děvčat ve věku 6-18 let. Z dalšího šetření vyplynulo, že imám dívky řádně vydražil na trhu v Homs/Sýrii, což dokládal kupními smlouvami. K tomu imám uvedl, že dívky získal s poctivým úmyslem se s nimi oženit, což také podle islámského práva učinil. (…) Policie tedy neshledala žádné důvody pro odebrání dívek z důvodu nelegálního manželství s nezletilou, neboť manželství uzavřená v cizině byla podle Bamberského soudu ZLEGALIZOVÁNA!”

HOAX pochází z německých sociálních sítí. Server Mimikama.at se snažil zjistit, co je na příběhu pravda. I přes velkou snahu nezjistil nic. “Dokonce i poté, co jsme prošli všechny düsseldorfské hospody, nikdo nám nedokázal přesně říct, kde by mohl žít 51letý imám se svými dvanácti nezletilými ženami. Naopak, nikdo o tom nikdy neslyšel,” píše o případu sarkasticky rakouský server. Ani nemohl. Příběh se totiž stal v Pensylvánii (USA) a nijak nesouvisí s islámem. O příběhu informoval dne 18. 6. 2016 deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, odtud pravděpodobně byla zpráva zfalšována a převedena do německého prostředí zdejší muslimské komunity. Skutečný článek vypráví o události z Pensylvánie, kde skutečně bylo nalezeno dvanáct dívek a mladistvých žen ve věku od šesti měsíců do osmnácti let. Policie objevila dívky poté, co ji kontaktovali sousedé z důvodu možného zanedbání. Všimli si mimo jiné, že zjevně nikdo z dětí navštěvoval školu. Podle informací byl muž zatčen a byl údajně obviněn za sexuální útoky na nezletilé. Odkud pochází dívky se snažila policie zjistit, předpokládalo se, že všichni pocházejí z jedné komunity v Pensylvánii.

Islám a mnohoženství

Příspěvek plný pravopisných chyb (necháváme bez úpravy) také tvrdí: “ilustrační obrázky dokazují to, že v islámských zemích je svadba a sex s nezletilími běžný a dle islámu od 9ti let legální.”  Toto tvrzení je polopravdou. Sňatek s nezletilými je legální jen tam, kde se plně uplatňuje islámské právo, což zdaleka nejsou všechny muslimské země. To samé se týká i mnohoženství. Co se týče pohlavního styku s dětmi, ten je podle islámského práva zakázán. Praktikuje se jen v místech okupovaných teroristickou organizací tzv. Islámský stát. Na mapku, kde je právo šaria uplatňováno, se můžete podívat zde.

Německo a polygamie

Co se týká polygamie, ta je v Německu zakázaná.

“Úřady ale ve výjimečných případech potvrzovaly manželský status mužům s více ženami, ti se přistěhovali z arabských zemí, kde mají povolené mít až čtyři manželky. Uznávání vícenásobných sňatků bylo motivováno snahou zachovat rodinné vazby, tato praxe ale nyní skončí. “Nikdo z těch, kdo k nám přichází, nesmí stavět své kulturní zakotvení nebo svou náboženskou víru nad naše zákony. Proto už v Německu nebudou uznávány žádné vícenásobné sňatky,” řekl ministr spravedlnosti Maas. “Zákony musí dodržovat každý, ať už tady vyrostl, nebo k nám nově přišel. Právo platí pro všechny stejně,” doplnil ministr.

V Německu se v současnosti vede debata o rodinných poměrech muslimů i kvůli nuceným sňatkům nezletilých, které prosazují některé rodiny s odvoláním na náboženské tradice. Maas nyní v Bildu prohlásil, že vláda prověří způsob, jak by bylo možné tuto praxi zákonem znemožnit. “Nucené sňatky nebudeme trpět, tím méně v případech, kdy se budou týkat nezletilých dívek,” uvedl.

Informaci o tom přinesl server Týden.cz.

Skutečná zpráva o události v němčině:

http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/kriminalitaet/polizei-findet-zwoelf-maedchen-im-haus-eines-mannes-14295025.html 

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.