Když zavítáte na profil Roberta Vasilovského, můžete si být téměř jisti, že to, co tam naleznete, je výmysl. Obvykle mají však jeho výmysly jen několik desítek až stovek sdílení. Existují i výjimky. Jako třeba hoax o tom, že údajně nedávno Holandsko obvinilo Ukrajinu, že sestřelila let MH 17 nad Dombusem. Podle výmyslu „vyšetřovatelé předložili nezvratné důkazy, že letadlo bylo sestřeleno Ukrajinským systémem BUK“.

 Tato vymyšlená zpráva však byla šířena po dezinformačních webech již v roce 2015. (1, 2) Jedná se pravděpodobně o taktiku Ruska, jak zmást lidi pod přílivem falešný a protikladných zpráv.

Skutečné závěry vyšetřování hovoří přesný opak. Za bezprostřední příčinu pádu létadla byl nizozemskými vyšetřovateli označen zásah raketou země-vzduch. Dne 9. září 2014 byla zveřejněna předběžná zpráva nizozemských vyšetřovatelů. Zpráva jednoznačně vyloučila, že by se letoun zřítil v důsledku technického selhání, chyby pilota nebo leteckého dispečinku. Pád letadla způsobilo proražení trupu „vnějšími objekty“ letícími vysokou rychlostí. V prosinci roku 2017 byla uveřejněna zpráva investigativních deníků, že sestřelení tohoto letadla s největší pravděpodobností osobně řídil, či dráhu letu rakety BUK jinak koordinoval ruský generálplukovník Nikolaj Fjodorovič Tkačev oslovovaný vojáky jako Delfín. 25. května 2018 Austrálie s Nizozemskem po několikaletém vyšetřování a sběru důkazů oficiálně obvinily Rusko z odpovědnosti za tragédii letu MH17. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že odpalovací zařízení patřilo ruské armádě, konkrétně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany.

V letadle letělo 283 pasažérů dvanácti národností a 15 členů posádky malajsijské národnosti. Mezi cestujícími byli mimo jiné odborníci na infekci virem HIV, kteří letěli na konferenci o epidemii AIDS v Melbourne. Nikdo z nich let nepřežil.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.