Již i českými a slovenskými sociálními sítěmi se šíří video holandské odnože hnutí Pegida, ze kterého se může zdát, že nizozemská policie zatýká matku s dítětem jen z důvodu toho, že má na sobě žlutou vestu. V ČR se nejvíce video šíří z americké stránky MFA Media Group Headline News a webu Gateway Pundit kde je popisek: „Šokující video: Policejní brutalita byla zachycena tento víkend v Holandsku. Mladá matka s kočárkem byla zatčena policií, protože měla na sobě žlutou vestu a nechtěla ji svléct. Dítě bylo ponecháno na ulici, když byla matka zadržena.“ Videa mají tisíce sdílení.

A jak je to ve skutečnosti? I holandská Pegida přiznává, že v kočárku nebylo žádné dítě. Jedno se, o jaký si pochybný experiment, jak se zachová policie k ženě s kočárkem. V kočárku byla ve skutečnosti jen panenka. Ženu chtěla navíc policie jen legitimovat, ta jim odpověděla, že žádné doklady u sebe nemá. Proto byla policí zadržena.

Jak v České republice tak v Holandsku měl byste mít u sebe doklady totožnosti. V případě, že nemáte, můžete policii nadiktovat své údaje. V tomto případě evidentně žena s policií spolupracovat nechtěla. V případě, že nejde prokázat totožnost, i v Česku je nutné dotyčnou osobu dovést na služebnu, kde lze totožnost zjistit i z dalších údajů.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.