V polovině ledna 2019 sdílel uživatel Vlastimil Salaba na FB fotografii textu, který popisuje údajné škodliviny a jedy v jogurtech (Actimel, Activia) a nápojích od firmy Danone.

Tyto jogurty prý obsahují geneticky modifikovaný škrob, který ničí slinivku, a přidávají se také do kečupů a majonéz. Údajné laboratorní testy prý prokázaly, že ‘bifidus esencis’ v jogurtech je zvířecího původu. Používá se prý také ‘bifidus avicenc’, který pochází z kachen. Tyto látky prý podle nějaké studie způsobují nádory. Pod tímto je podepsaná MUDR Dagmar Rašková z firmy GENNET.

Jde samozřejmě o lži a oprášení HOAXu, který se objevil už v roce 2010 na serveru pravda.ru.
Kontroly faktů serveru Vitalia.cz dokazuje, že jde o výmysly. Server hoax.cz mimo jiné rozebírá, že geneticky modifikovaný škrob je nesmysl a také vyjádření firmy Danone, že žádné látky bifidus esencis a bifidus avicenc neexistují.

Institut moderní výživy fakta shrnuje takto:

1️⃣ Žádná zvířecí střevní mikroflóra ani GMO škrob v jogurtech Danone není.

2️⃣ Žádné zvířecí střevní kultury s názvem Bifidus esencis a Bifidus avicens nejenže v jogurtech vůbec nejsou, ale oni VŮBEC NEEXISTUJÍ! Autor poplašné zprávy si jejich názvy prostě jen vymyslel

3️⃣ Šarlatáni tentokrát zašli dokonce tak daleko, že pod tento poplašný HOAX podepsali skutečnou lékařku MUDr. Dagmar Raškovou, která s textem HOAXU nemá nic společného (ta jakékoliv spojení s textem opakovaně odmítla a celou věc předala advokátům).

4️⃣ Lékaři, respektive medici, při studiu na lékařských fakultách v ČR nepíší žádné diplomové práce 

Tento hoax má více podob a formátů. O jedné z forem se dozvíte i v časopisu Reflex.

O tomto hoaxu jsme už informovali před dvěma lety. I přes zjevný dezinformační charakter má obrázek přes 3.900 sdílení.

P.S. Cílem tohoto článku není obhajovat kvalitu výrobků společnosti Danone, ale informuje o zjevné nepravdě.


wpseo_editor