Dezinformační twitterový profil „Freies Deutschland“ (Svobodné Německo) sdílel 21. září 2019 video z pouliční kamery, na kterém je vidět, jak muž ve žluté bundě s kapucí srazí pod kola kamionu náhodného kolemjdoucího, aby ho mohl oloupit. Profil video nadepsal „Chcete totální obohacení?“ (znalcům historie snad neunikla aluze na Goebbelsův projev v berlínském Sportovním paláci v roce 1943). Příspěvek získal více než 83 000 zhlédnutí, některé (mimo jiné i ruské) komentáře se podivují, jak je možné, že se něco takového děje v Německu, nebo posílají pachatele do Afriky, ale našly se i tři odpovědi, které upozorňují na skutečného pachatele a zemi, kde se skutek stal (tedy USA a nejednalo se o migranta).

Správce sice na poslední kritickou odpověď reagoval poděkováním za upřesnění, ale příspěvek ponechal beze změny, čili jej máme za nestydatého lháře.

Video opravdu ukazuje něco jiného, než co by na něm rádi viděli primitivně uvažující národovci. Už bližší pohled totiž ozřejmí, že jde o video z pouliční kamery zveřejněné v pořadu americké televize ABC „World News Tonight with David Muir“. V tomto vysílání se policejní složky v USA obracejí na diváky s prosbou o pomoc. Konkrétně v tomto případě šlo o přepadení, které se odehrálo 6. prosince 2018 v centru Los Angeles. Pachatel byl zadržen ještě týž den odpoledne díky svědectví hasičů, kteří jej poznali. Byl jím 41letý pobuda (tzv. bezdomovec) Garrett Joseph Boldt, 41, pro všechny, kdo fungují pouze podle první signální soustavy, bohužel však nikoli černoch, ale běloch. Obžalován z pokusu o vraždu byl už 7. prosince 2018.

Zdroj: Televize ABC

U nás tento lživý tweet sdílely „profláklé“ profily Jaromír Rybka, Petr Novotný (ano, kritické myšlení a ověřování zdrojů, to je opravdu žertovné), Josef Brofský či konspiracistka Splítková. Na širším příkladu profilu Milan J. se můžete přesvědčit o tom, jak to u některých osob vypadá s inteligencí a že ani titul inženýra nechrání před šířením blábolů.


author