Aneb jak vyrobit z protestů proti policejní brutalitě počátek občanské války.

(Nejen) webu IVČRN jsme se mohli 18. února dočíst: “Francie má prý nyní ve svých městech nasazenou polovinu své armády. Jisté je, že, k minimálně 10 000 vojákům během dnešní noci do ulic postižených měst vyslala další plně vyzbrojené posily a spolu s policisty je již nasazeno přes 100 000 mužů. Pro srovnání, francouzská armáda má 117 000 mužů…. Zdá se, že o událostech v plné míře neinformovala žádná česká mainstremová média, není se čemu divit, Francie je nám dávána za vzor.” ( Celý článek na webu IVČRN )

Zprávu převzal například Pravý prostor a Lajkit.

Ověření – kontext

Web Faktus.info upozorňuje, že IVČRN zcela opomíjí kontext událostí, který protestům předcházel:  “černošský mladík Théo byl společně se svými kamarády kontrolován policisty během protidrogového zásahu. Kontrole se bránil, což mělo policisty natolik rozčílit, že jej surově zbili a jeden z nich mu údajně nakonec vrazil obušek do konečníku. Mladík byl se zraněními hospitalizován v nemocnici, kde jej 7. února navštívil i prezident François Hollande. Případ Théo (jak je nazýván médii) na pařížských předměstích opět zapůsobil jako rozbuška a zažehl pouliční nepokoje a demonstrace, kterých se účastnila především anarchistická a antifašistická mládež společně s obyvateli předměstí. Demonstrací se účastnilo podle místa od desítek přes stovky až přes 2000 protestujících.”

Dostupné zdroje (viz níže) se shodují na tom, že ve Francii narozený Théo se stal obětí policejní brutality. Jeden policista byl obviněn ze znásilnění a tři další z napadení. Demonstrace se konaly po celé Francii. Následné protesty vypukly v oblastech, které se potýkají s chudobou a nezaměstnaností a jsou obývané už po několik generací vesměs imigranty. Na vzniklé nepokoje, při kterých výtržníci házeli na policii dlažební kostky a zápalné lahve a při kterých byla zapalována auta, odpovídali policisté slzným plynem.

Mlčely média? Ne

O nepokojích informoval opakovaně server iDnes (zde či zde), Aktuálně.cz, Blesk, Seznam.cz, Česká televize. Ze zahraničních například The Washington Post, Independent, BBC, AljazeeraPolitico a mnoho dalších.

Byla nasazena armáda? Ne

IVČRN lže o nasazení francouzské armády. Ve všech dostupných zdrojích se hovoří o nasazení policejních, nikoli vojenských sil.

Za zmínku stojí, že ani uvedený údaj o síle francouzské armády (dle IVČRN 117 000 mužů ) není správný – ve francouzských ozbrojených složkách slouží více než 200 000 vojáků v aktivní službě, které je možné doplnit o dalších 60 000 rezervistů. (zdroj – Faktus)


administrator

Tým manipulatori.cz