Zapsaný spolek Naštvané matky je hnutí Evy Hrindové, které se už léta veze na vlně islamofobie je poměrně častým šiřitelem dezinformací. Jejich hlavní představitelka Eva Hrindová dokonce marně kandidovala v Olomouci do senátu, když získala 906 hlasů a 2,45% hlasů. V minulosti se Hrindová „vyznamenala“ například velmi nevhodným článkem o Lucii Bittalové, které v roce 2015 zemřela na rakovinu.

Facebooková stránka Naštvaných matek 19. února sdílela hoax, o údajné ženě islámské víry, která má údajně nasazený „náhubek“ (muzzle), aby nemluvila. Ve skutečnosti se jedná o tzv. Battoulah. Battoulah je tradiční látková maska (s kovovým efektem), kterou nosí ženy v arabských státech Perského zálivu, jako je Bahrajn, Kuvajt , Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty , Omán či Katar. Tato tradice je však už spíše okrajová a mladší ženy tuto masku již nenosí. Tuto tradici dodržují víceméně pouze ženy ve věku 50 let a více žijící na venkovských oblastech. Ačkoliv nošení této masky je jistě velmi nepohodlné, určitě nezabraňuje ženě, aby mluvila.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.