Zapsaný spolek Naštvané matky je hnutí Evy Hrindové, které se už léta veze na vlně islamofobie je poměrně častým šiřitelem dezinformací. Jejich hlavní představitelka Eva Hrindová dokonce marně kandidovala v Olomouci do senátu, když získala 906 hlasů a 2,45% hlasů. V minulosti se Hrindová „vyznamenala“ například velmi nevhodným článkem o Lucii Bittalové, které v roce 2015 zemřela na rakovinu.

Facebooková stránka Naštvaných matek 19. února sdílela hoax, o údajné ženě islámské víry, která má údajně nasazený „náhubek“ (muzzle), aby nemluvila. Ve skutečnosti se jedná o tzv. Battoulah. Battoulah je tradiční látková maska (s kovovým efektem), kterou nosí ženy v arabských státech Perského zálivu, jako je Bahrajn, Kuvajt , Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty , Omán či Katar. Tato tradice je však už spíše okrajová a mladší ženy tuto masku již nenosí. Tuto tradici dodržují víceméně pouze ženy ve věku 50 let a více žijící na venkovských oblastech. Ačkoliv nošení této masky je jistě velmi nepohodlné, určitě nezabraňuje ženě, aby mluvila.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com