Na sociální síti Facebook se šíří další hoax. Šíří ho například facebooková stránka Ruské zpravodajství. Ta 22. září zveřejnila příspěvek s několika fotkami spících poslanců. Přidali k ní krátkou větu: „Takto se pracuje v Bruselu za 12000 eur měsíčně.“ V současné době má tento hoax již přes 5000 sdílení.

Příspěvek má vzbudit negativní emoce vůči Evropské unii. Poukazováním na údajnou „lenost“ poslanců má zpochybňovat její kredibilitu, protože i Česká republika nebo Slovensko platí za jejich „nicnedělání“ v Bruselu.

Jde o záběry spících poslanců z brazilského parlamentu mezi lety 2010 a 2015 (1, 2, 3). Poslanci na fotkách spali například během dlouhých jednání či během hladovky. Na jedné z nich je dokonce viditelná brazilská vlajka.

Stránka Snopes.com, která se zabývá odhalováním fake news, upozorňuje, že tuto koláž z brazilského parlamentu šířili i podporovatelé Donalda Trumpa a vydávali ji za fotografii členů amerického kongresu se sarkastickým popisem “Our congress hard at work”.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/facebookom-sa-siri-hoax-o-spiacich-poslancoch-europarlamentu/

Více informací na Snopes.com: https://antipropaganda.sk/facebookom-sa-siri-hoax-o-spiacich-poslancoch-europarlamentu/

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.