Na sociální síti Facebook se šíří dezinformace ohledně nového pravidla přidávání lidí do skupin. Šíří se v různých verzích:

Verze 1:

„Přátelé, novinkou je, že FB automaticky maže všechny NEAKTIVNÍ ČLENY ve skupinách… prosím tedy o komentář pod příspěvek… Koho FB smaže a bude tu chtít i tak být, tak ať znovu pošle žádost. Bohužel já s tím nemohu z pozice správce udělat absolutně nic.“

Verze 2:

„!!!!!!!Facebook má nové pravidlo!!!!!! Sám od sebe vyřazuje neaktivní členy skupin, proto vás prosíme, napište aspoň nějaký komentář pod tento příspěvek. To abyste tu mezi námi zústali. Možná to pomůže, aspoň někomu. Hezký večer.“

Verze 3:

„!!!!!!Pozor důležité !!!!!! FB zavádí nové pravidla pro skupiny a to pro neaktivní nebo jen pozorující členy. Pro zachování členství ve skupině je nutné vyvinout nějakou aktivitu alespoň okomentovat tento příspěvek❗❗❗ Bohužel jsme již o některé členy přišli, kdy včera nás bylo 378 a dnes 353…“

Jak je to ve skutečnosti?

Facebook neodstraňuje neaktivní členy skupin, ale mění způsob, jakým jsou uživatelé Facebooku do skupin pozvaní, což může mít za následek, že administrátoři skupiny zaznamenají pokles počtu členů své skupiny.

Dříve mohli členové pozvat své přátelé, aby se stali členy skupin a ti pak byli automaticky členy. Podle nových pravidel jsou tito uživatelé přesunuti do sekce pozvaných. Správci skupin mohou prostřednictvím seznamu poslat těmto pozvaným uživatelům připomenutí.

Podrobněji:

1) FB může odebrat členy ze skupiny pokud skupinku nenavštěvujete.

2) FB může smazat, respektive “zneviditelnit” Váš příspěvek a vyhodnotit jej jako: „V této skupině jsme označili obsah, u kterého je možné, že porušuje naše zásady komunity.“

Pokud tedy chcete přidat nějakého svého kamaráda do skupiny, řekněte mu, ať skupinu v brzké době po přidání navštíví, jinak ho FB script nebo program automaticky sám ze skupiny smaže. Tento krok je z řad FB logický, protože lidé mají tendenci přidávat stovky členů do skupin, které se jich vůbec netýkají.

3) FB aktualizuje způsob, jakým se do skupiny zvou členové, a zkouší pro nás uživatele zajistit, aby bylo pro lidi snazší přidávat se k Facebook skupinám, které jsou pro ně relevantní a mají pro ně význam. Proto se většinou u správců skupin se zobrazí tyto změny:

Když jsou lidé pozvaní do skupiny, můžou teď pozvánku přijmout nebo odmítnout. Dřív mohli lidi do skupin přidávat jejich přátelé, kteří usoudili, že by je mohly dané skupiny zajímat. Takto přidaní lidé se okamžitě stávali členy skupin. Docela často se stávalo to, že do Vaší skupiny byli přidaní lidé, kteří ji nikdy nenavštívili.

Lidé, kteří byli do skupiny přidáni, ale nikdy ji nenavštívili, zobrazí v seznamu členů v oddílu Pozvaní. Tento oddíl si můžou zobrazit jen správci a moderátoři. Tito lidé nejsou považováni za členy, dokud pozvánku nepřijmou. To znamená, že už se nepočítají do celkového počtu členů Vaší skupiny. Celkový počet členů Vaší skupiny se tedy razantně sníží. Když nejste správce, během příštích několika týdnů budete moct poslat pozvaným lidem jedno upozornění a připomenout jim, aby přijali nebo odmítli pozvánku do Vaší skupiny.

Zdroje:

Hoax.cz
Marek Veselý

Facebook: Pravidla pro skupiny

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.