Facebook zaplnila videa, která mají dokázat chybovost antigenních nebo jiných testů na COVID-19. Známé je video například Tatiany Skladané Prevužňákové, která si zakoupila test a zkouší ho na mléku. Stejné video šíří i Zuzana Rania nebo Mila Šimková. Podobné video nedávno kolovalo i z Polska, na příkladu džusu. Video má údajně dokazovat, že je test pozitivní. To však samozřejmě není pravda. Zabarvená hodnota “C” neznamená pozitivní test, ale jen to, že byl proveden. Pokud by byl test pozitivní, stejně silně by se zabarvila i hodnota “T”. V testu je hodnota “T” zbarvená jen velmi lehce, což spíše znamená chybu testu.

Hlavní problém celého nahranného pokusu je, že jsou tyto testy jsou používány úmyslně nesprávně. V České republice je dokonce zakázáno provádět domácí testy, respektive tu není schválen žádný test pro domácí použití.

Přesto například internetová lékárna DIAlékárna.cz nabízí rychlotesty na protilátky za 325 korun. Ty ze vzorku krve odhalí přítomnost protilátek proti koronaviru. Jsou však méně spolehlivé než laboratorní PCR testy.

„Rychlotest detekuje současnou přítomnost protilátek proti koronaviru během patnácti minut. Tento test je uživatelsky jednoduchý, nevyžaduje komplikované laboratorní vybavení a klade minimální požadavky na jeho úspěšné odborné provedení,“ stojí v popisku u testu. Hned pod tím je však zdůrazněna další věc. „Test je určen pro profesionální použití. Není určen veřejnosti pro sebetestování,“ zdůrazňuje internetová lékárna. Avšak objednat si rychlotest může kdokoliv. To platí i o antigenní sadě. Týž obchod přímo nabízí i antigenní covid-19 certifikovaný výtěrový test na koronavirus, a to za 375 korun. V nabídce je dokonce i sada o pětadvaceti kusech za 6 450 korun. „Je to test na pevné fázi pro rychlé a kvalitní odhalování antigenu z covid-19 ve vzorku lidského nosního výtěru. Tento test poskytuje pouze předběžný výsledek testu,“ popisuje fungování testu lékárna. Opět však upozorňuje, že není určen pro domácí testování. A do rukou patří jen zkušeným zdravotníkům. Internetová lékárna DIAlékárna.cz však není jediná, která testy nabízí.

Na volný prodej antigenních testů a rychlotestů upozorňuje i Asociace českých internetových lékáren (ČAPIL). „Potřeba takových testů je sice pochopitelná, protože mohou nastat situace, kdy je potřeba rychlého výsledku, ale testy pro domácí užití zatím nejsou v Česku legální. Chybí jim totiž certifikace certifikační autority EU zřetelně uvedená na balení nebo výjimka ministerstva zdravotnictví, která tuto certifikaci může na určitou dobu nahradit,“ zdůrazňuje pro Idnes.cz předseda ČAPIL Vladimír Finsterle. Ten zároveň opět varuje, že prodej covid testů na protilátky i antigenních bez základních informací je nejen nelegální, ale pro uživatele může být krajně i nebezpečný.

„Dle informací, které má SÚKL k dispozici, můžeme sdělit, že na českém trhu nebyl a dosud není dostupný žádný rychlotest na covid-19, který by byl schválen pro tzv. sebetestování, tedy pro domácí použití laikem,“ napsala Seznam Zprávám Monika Segedová, tisková mluvčí ústavu. Domácí testy musí nést označení CE včetně čtyřmístného číselného kódu notifikované osoby, která provedla posouzení shody výrobku, a to zatím nikdo v Česku nezískal.

„Ministerstvo zdravotnictví důrazně varuje před použitím antigenních testů za účelem sebetestování,“ zdůrazňuje v odpovědi pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. „Při vyhodnocení výsledků testů určených pro profesionální zdravotníky může výrobce spoléhat na jejich profesní způsobilost. U antigenních testů je dalším výrazným limitem odběr vzorku – ten musí provést zdravotník, který má nejen profesní způsobilost, ale také odpovídající zkušenosti. Jinak hrozí buď nedostatečný výtěr a tím pádem ztráta citlivosti testu, nebo naopak příliš razantní provedení odběru, kdy může dojít k poranění sliznice nosohltanu. Důsledkem bude opět ztráta citlivosti testu v důsledku kontaminace odběrového kartáčku krví,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Berka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.