Weby AC24.cz a CzechFreePress opět lžou. Dezinformační stránky šíří články, které tvrdí, že nadnárodní policejní síla „má několik tisíc mužů a má být nasazována proti povstáním v zemích Evropské unie mimo rozhodovací pravomoci příslušných vlád těchto zemí.“

Články také píší o tom, že se jedná o nějakou super tajnou jednotku. Naznačují také, že se jedná o nějakou „armádu“ Evropské unie a dokonce prý mají právo zabíjet občany EU. Takže po pořádku.

Na existenci European Gendarmerie Force ( EUROGENDFOR nebo EGF) není nic tajného. EFG byla založena na základě dohody v roce 2006 mezi pěti členskými státy EU. Konkrétně se jedná o Francii, Španělsko, Itálii, Nizozemsko a Portugalsko. V roce 2009 se do struktur zapojilo Rumunsko a v roce 2011 Polsko. EGF není v současné době institucí na úrovni EU. Smlouvu o vzniku sil jde běžně dohledat. Nadnárodní policejní síly mají také své webové stránky.

Ale teď to nejdůležitější. Evropská policejní síla (EUROGENDFOR) je nadnárodní policejní síla, která se zrodila za účelem stabilizace krizových a konfliktních oblastí mimo Evropskou unii, kde přispívá k ochraně obyvatelstva a k vymahatelnosti lidských práv. Instituce nemá jakékoliv právo zasahovat v zemích EU, natož proti obyvatelům EU.

EUROGENDFOR pomáhal v letech 2007-2010 policii v Bosně a Hercegovině v rámci operace EUFOR Altehea, dále například na žádost NATO v Afghánistánu, také v roce 2010 na žádost OSN v Haiti, nebo v letech 2014 a 2015 v Středoafrické republice a od dubna 2014 na Mali. Výhodou sborů má být především rychlost nutného zásahu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.