HOAX: Epidemie eboly v Itálii


Prostřednictvím skupiny „STOP ISLÁM“ se na Facebooku opět šíří hoax o údajné epidemii eboly v Itálii. Nesmysl šíří uživatelka Irena Aneri Dankova a po 20 hodinách má už přes 650 sdílení. „Itálii vypukla epidemie Eboly, která se úřady pro národní bezpečnost musí tajit lidem. Italské úřady tají lidem, že v Itálii je oficiálně registrováno 40 případů EBOLY,“ píše se v nesmyslu. Poplašná zpráva vyzývá, aby lidé nejezdili do Itálie na dovolenou a nekonzumovali nic z Itálie.

Ve skutečnosti podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byl v Itálii zaznamenán pouze jeden případ tohoto onemocnění – a to v květnu 2015. A zdrojem nákazy nebyli uprchlíci. Pacientem byl zdravotní pracovník, který se vrátil z dobrovolnické mise v léčebném centru eboly v Sierra Leone.

Článek, na který Irena Aneri Dankova odkazuje navíc pochází z roku 2014. Je tedy téměř 4 roky starý. Nesmysl už loni v ČR šířil server Lajkit.cz nebo Tadesco. Tadesco.cz je ezoterický web, který například straší invazí mimozemšťanů na naší planetu.  

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.
 
Jan Cemper