Vydali jsme se na pátrání po stopách prohlášení, které rozechvělo srdce českých i světových konspirátorů.

Nový americký prezident je postavou vyvolájící iracionální vášně na všech stranách. Jedni v něm vidí ztělesnění zla, jiní jej vynášejí do nebes.  Své naděje do něj projektují ale i konspirátoři.

Trump slíbil nové vyšetřování 11. září. Nebo ne?

Českým internetem se už několik měsíců šíří zpráva o tom, že Donald Trump je rozhodnut znovu otevřít vyšetřování události z 11. září 2001. Ve svém projevu v Bluffonu ve státě Jižní Karolína měl prohlásit, že “Američané se dovědí, kdo ve skutečnosti srazil budovy Světového obchodního centra. Jsou o tom záznamy, které jsou dosud utajené. Ale dozvíte se všechno.” 

Trump údajně dále řekl, že “událost 11. září nebyla dosud řádně prošetřena, a že on je rozhodnut dostat se té věci na kloub. Protože původní oficiální zpráva o události je totální slátanina, musí být vyšetřování obnoveno. Poprvé tak 11. září bude vyšetřováno osobami, které nejsou částí establishmentu.”

Zpráva se postupně objevila téměř na všech tzv. alternativních webech. Na ukázku několik z nich:

Screenshot z Ac24.cz

Zprávu o Trumpově odhalení lze nalézt i v britském bulváru, konkrétně na webu Daily Star.

Odkud se zpráva vzala?

Pod valnou částí českých překladů je podepsán Lubomír Man, nicméně jeden z prvních překladů uvádí jako autora Dmitry Baxtera a web YourNewsWire.com, který sám sebe uvádí s podtitulem “Novinky. Pravda. Nefiltrováno”. A právě na tomto webu najdeme článek Trump: I’m Reopening 9/11 Investigation, publikovaný 10. listopadu 2016.

Za pozornost stojí, že článek má přes 146 tisíc sdílení na Facebooku.

Agenda YourNewsWire se vesměs skládá z proruského obsahu, různých konspirací a článků velebících právě Trumpa. Podívali jsme se tedy, komu web patří.

Podle údajů ve Whois registru je registrátorem jistý Sean Adl-Tabatabai ze společnosti The People’s Voice, Inc. se sídlem v Los Angeles.

Jméno Sean Adl-Tabatabai není na americkém internetu neznámé. Vesměs je označován jako mediální podnikatel a clickbaitový zlatokop, proslulý výrobou bulvárních, šokujících zpráv, s jejichž pomocí vydělává na návštěvnosti svého webu. Nicméně ani on není prvním autorem této zprávy, ale pouhým recyklátorem, který jí zpopularizoval. Takže – odkud vítr fouká?

Původní zdroj? Satirický web

První výskyt Trumpova prohlášení lze totiž vysledovat až k parodickému webu worldnewsdailyreport.com, který jej publikoval už 18. října 2015. Což je tedy více než rok předtím, než zpráva doputovala do Čech.

Pokud je vám jméno WorldNewsDailyReport.com povědomé, nejde o náhodu. Psali jsme o něm už několikrát v souvislosti s falešnými zprávami ( viz Saúdští vědci rozhodli, že ženy jsou savci a měly by mít stejná práva jako velbloudiSpermafortis aneb hromadné otěhotnění v bazénu ). Tento web mimo jiné publikoval perly jako “globální oteplování je vynálezem CIA; homosexualita vedla k vyhynutí Homo Erectus; dvousetkilová žena přežila sexuální napadení stádem kapustňáků,” atd.

A o tom, že jej opravdu není třeba brát vážně, nás nakonec ubezpečují i sami autoři webu: “Všechny postavy objevující se v článcích této webové stránky – i ty, založené na skutečných postavách – jsou zcela fiktivní a jakákoliv podobnost mezi nimi a všemi osobami mrtvými, nebo nemrtvými je pouhým zázrakem.”

Na falešnou zprávu poukázál např. web metabunk.org.

Závěrem

Jak bývá na internetu bohužel dobrým zvykem, zprávy se prostě přebírají, aniž by kdokoli věnoval pár minut svého času ověřování faktů. Stejně smutné ale je, že sebevětší pitomost nakonec vezme vážně takové množství lidí. Falešná zpráva o Trumpovi je tedy jen dalším příkladem toho, jak se z vtipu snadno stane holá realita, vzbouzející globální vášně.


contributor