Řetězovými e-maily je stále hojně rozesílána nesmyslná zpráva o tom, že české prostitutky jsou sváženy do Německa, do center pro imigranty. S tím souvisí i údajná hrozba chorob. Jak to je s rizikem nákazy od migrantů shrnují Čeští elfové.

Text hoaxu:

„Do Německa jsou sváženy autobusy plné českých prositutek, pro uspokojení mladých utečenců… i policisté začínají mluvit a svěřovat se přes veškeré zákazy o tajích, které mají zůstat utajeny před veřejností. Uniklo z přetlakovaného hrnce do atmosféry… Protože situace v Německých táborech je nezvladatelná a mnoho mladých nadržených „uprchlíků“ musí být „ukojeno“, vymysleli polomozky německé vlády následující další „pomocchudým“ uprchlíkům. Čímž se členové vlády stávají  pasáky.  Mladí „utečenci“ se ukájí v Německu na dívkách 10 až 15 let, které jdou do nebo ze školy. Má se tomu zabránit následující akcí, a proto se Německá vláda rychle rozhodla k tomuto kroku. Denně přijíždí tam z Čech, z Plzně a okolí, autobus či autobusy plné prostitutek do Degendorfu a do jiných „uprchlických“ táborů. Emigranti mají volné lístky na provedení své potřeby. Kdo je vyplácí je jasné. Po vykonání jejich seancí jsou děvky odvezeny zase zpět. Druhý den to stejné atd..  Na celé „geniálně vymyšlené“ akci je ale nejhorší, že se dámy potom stýkají v ČR s Čechy, kteří navštěvují jejich vykřičené domy.   Protože většina „uprchlíků“ má pohlavní choroby, AIDS, Syphylis, Kapavku a mnoho jiných, které zde v Evropě nejsou známy (dokonce byli mezi nimi nalezeni i někteří s leprou), je to neřízená bakteriologická bomba nejen pro Českou republiku ale pro celou Evropu.“

(Konec citace)

Komentář Českých elfů:

Jedná se o 4 roky starou zprávu, která se začátkem roku 2016 objevila na dezinformačních webech. Na většině už ale odkazy nefungují, sami šiřitelé vzali zpátečku. Zpráva je stále k dohledání na webu Tadesco.

Teď, po čtyřech letech, už ale existuje spousta důkazů, že znepokojení vzniklé vlivem migrační vlny není opodstatněné. Velmi dobře shrnuto zde. Dokládá to také zpráva světové zdravotnické organizace WHO z roku 2018, WHO poukazuje na to, že riziko přenosu infekčních onemocnění v souvislosti s migrací je v současné době stejné jako riziko spojené s běžným cestováním do zahraničí. potvrzuje to také hlavní hygienik ČR a další odborníci na infekční nemoci.

Podle těchto odborných vyjádření je Česká republika místem neustálého pohybu lidí, což nese dostatečná rizika a příležitosti k rozvinutí infekční epidemie bez ohledu na migraci uprchlíků, které v současné době čelíme. Znepokojení vzniklé vlivem migrační vlny tak není opodstatněné, lidé prchající z Afriky a Blízkého východu jsou podle statistik relativně zdraví, případně jejich zdravotní stav nevyžaduje odlišnou péči od nemocných naší populace.

Daleko rizikovější skupinou jsou turisté, kteří se pohybují převážně letadlem. Lety zkracují dobu cestování natolik, že jejich délka může pokrýt inkubační dobu viru. Způsob dopravy migrantů (lodí, vlakem či pěšky) výrazně snižuje riziko, že by k nám nějakou exotickou infekci mohli dovézt.

Vstupní zdravotní prohlídka se provádí do 72 hodin po zadržení cizince, trvá cca 30 minut a její výsledky jsou obvykle známé do tří až sedmi dnů. Konkrétně jde o:

–       RTG srdce a plic

–       bakteriologické vyšetření stolice, především na břišní tyfus a bacilární dysenterii

–       vyšetření BWR – Bordetova-Wassermannova reakce ke zjištění pohlavních chorob

–       popřípadě další vyšetření (podle požadavku lékaře)

Jedním z mála skutečných rizik může být ohrožení tuberkulózou. V ČR bylo totiž plošné očkování proti TBC zrušeno na základě nízkého počtu případů a zdravotních komplikací vlivem problémové vakcíny. Významně vyšší výskyt infekčních onemocnění, včetně TBC, však dosud nebyl mezi uprchlíky zaznamenán, dle informací z ministerstva vnitra. Čína a Rusko jsou země s největším výskytem resistentní tuberkulózy. Z obou těchto zemí k nám loni přicestovalo velké množství turistů (Rusko je na druhém místě v počtu turistů). Riziková je také Ukrajina, kde válečný konflikt pochopitelně přinesl rozvrat zdravotní péče.

Konference Zdravotnictví 2017:

Podíváme‑li se na zdravotní problémy uprchlíků, kteří k nám přijdou, jde vesměs o lidi z dobře situovaných podmínek, kteří byli původně v dobré zdravotní kondici. Jejich zdravotní stav je ovlivněn tím, čím si prošli, než se vydali na cestu, a v průběhu cesty. Přicházejí pak v poměrně špatném stavu – dehydratovaní, vyčerpaní, mají zranění, spáleniny od slunce, častá jsou nechtěná těhotenství, chronická onemocnění, duševní a psychické problémy.

Nejlepším důkazem toho, že jde o šíření poplašné zprávy, je situace v Německu, kam zamířilo bezkonkurenčně nejvíc migrantů. Většina tropických a exotických nemocí přinesených do země migranty byla uhlídána, žádná masová epidemie v běžné populaci nevypukla.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.