Na sociální síti Facebook se momentálně opět šíří video ze 17. listopadu 2018, na kterém je zachycena momentka z Berlína, pravděpodobně z hotelu poblíž Brandenburské (Braniborské) brány. René Janek se podvrhem snaží dokázat, že v centru Berlína jsou muslimové svoláváni k modlitbě náboženskými zpěvy, jak je to typické v muslimských zemích. René Janek ještě zmiňuje datum 17. listopadu. Video má přes 7 tisíc sdílení.

Protože se nám video příliš nezdálo a daná osoba na sociální síti Facebook neustále šíří nenávistná videa na téma islámu a uprchlíků, poprosil náš web o krátký rozbor tři studenty závěrečného ročníku oboru Akustika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Všichni se nezávisle na sobě shodují, že se jedná o podvrh.

„Pokud by zvuk vycházel z venku, musela by tam být nějaká zpětná vazba. Laicky řečeno, tak hlasitý zvuk by se musel odrážet od domů a vytvářet ozvěnu. Ani přes speciální program jsem tam žádnou ozvěnu nenašel,“ napsal nám Filip Vašek. „Když osoba otočí mobilní telefon na druhou stranu, je zřetelné, že zvuk je podstatně tišší. To by mohlo znamenat, že zvuk byl pouštěn někde od brány, zcela jistě z jednoho místa. Ale takto fyzika nefunguje. Pokud by byl pouštěn z jednoho místa, z jiných by se odrážel. Z tohoto důvodu mohu napsat se 100% jistotou, že zvuk byl pouštěn z nějakého reproduktoru poblíž mobilního telefonu,“ dodal Václav Petrásek. Podobně odpověděl i třetí student akustiky. Ten se zarazil i nad tím, že nikde venku nejsou vidět reproduktory, ze kterých by zvuk vycházel. Jednoduše řečeno. Autor videa nasimuloval nějakým digitálním procesorem dozvuk “hall” (buďto algoritmickým reverbem nebo convolution reverbem), ale už zapomněl na echo/ozvěnu, která na videu chybí.

René Janek také zdůrazňuje, že se jednalo o datum 17. listopadu. Tento den je Mezinárodním dnem studentstva, ale v Německu tento den není nijak speciálně významný.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com