Konspirační web Tadesco šíří další dezinformaci a to v článku: „Tak už je to tady, dnes nepřímo potvrzeno. Rozpad EU. Můžete si otevřít šampus a oslavovat“. Respektive ze skutečné fotografie (vlastně koláže dvou fotografií) dělá naprosto šílené závěry. Jde o fotografii, na které je zakryta tabule s vlajkou EU a na ní namontována nová cedule s vlajkou Rakouska a nápisem Grenzübergangsstelle.

To je klíčový nápis k rozpoznání, o co jde. Nápis Grenzübergangsstelle totiž znamená hraniční kontrola. Mnoho států skutečně nyní v době koronavirové epidemie nakrátko sáhla k hraničním kontrolám, některé státy dokonce omezují pohyb cizincům nebo brání vycestovat i občanům daného státu. Příkladem může být Česká republika. Cedule tedy varuje osoby vjíždějící do Rakouska, že probíhá hraniční kontrola. Fotografie pochází z hraničního přechodu mezi Švýcarskem a Rakouskem. Pokud by zde byla jen tabule s vlajkou EU, mnohé řidiče by to mohlo zmást a mysleli by si, že kontrolovaní nebudou, jak to bylo zvykem po mnoho let.

Žádný stát však zatím neuvažuje o tom, že by po skončení epidemie dál omezoval Schengenský prostor. Názor Evropské komise byl k zavádění kontrol spíše negativní. Později však předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru s německým deníkem Bild připustila, že spolu s dalšími politiky podcenila nový typ koronaviru a opatření chápe.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com