Život přináší různé dramatické situace. Některé jsou dramatické natolik, že si jich ani nemusíme všimnout. A dnes si ukážeme jednu z nich.

Dne 10. dubna 2016 se na Youtube objevilo video, které autorka Kelly Murphy uvádí komentářem: ” Proboha! Procházela jsem svá snowboardová videa a zjistila že mě pronásledoval medvěd! Málem mě sežral! Video bylo natočeno v Hakuba 47 v Japonsku. Dávejte pozor, lidi!”

Tak se na to podívejte.

Sami jistě uznáte, že to bylo jen o fous. Od té doby si video vysloužilo skoro osm miliónů shlédnutí. Není tedy divu, že se záhy objevilo i na českém internetu, například na webu Prásk, spadajícím pod TV Nova:

DĚSIVÉ VIDEO Dívka si natáčela jízdu na snowboardu. Kdyby tušila kdo stojí za jejími zády omdlela by hrůzou Prásk

Jinde byli opatrnější. Třeba Extra story zapochybovalo:

Pravda nebo fake Snowboardistka ujela medvědovi ani o něm nevěděla Extrastory.cz

Ověření

Server Hoaxorfact zveřejnil video jednoho z uživatelů Youtube, který poukázal na nesrovnalosti v původním záznamu. Ukazuje značné rozdíly v pozici medvěda v krátkém časovém úseku.

https://youtu.be/WQyKpdAEQQE

Buď jde tedy o medvěda s neuvěřitelnou schopností pohybu, nebo je to prostě fake. Což potvrzuje i web Snopes, který upozorňuje na to, že v jednu chvíli medvěd ze záběru nevyběhne, ale prostě zmizí.

12by3p

Zajímavým se jeví fakt, že medvědi se v inkriminované oblasti sice vyskytují, ale pouze medvědi černí, kdežto ten ve videu je medvěd hnědý, běžně známý jako grizzly, upozorňuje server Mashable nebo National Geographic.

Kdo je Kelly?

Samotný Youtube kanál uživatele Kelly Murphy byl vytvořen pět dní před vypuštěním nahrávky pronásledování do světa. Obsahuje jen tři videa a po dívce samotné není ani vidu, ani slechu. I s ohledem na nepravděpodobné medvědí zvuky se tak celá tato záležitost dá považovat za falešné video, avšak s jakým účelem bylo vytvořeno se můžeme jen dohadovat.

Virální marketing?

Je tak docela dobře možné, že jde o vydařenější variaci na dnes již klasické falešné video, ve kterém se medvěd snaží ulovit cyklistu:

A nakonec tu máme takové pěkné shrnutí Billschannelu v angličtině:

A co si o videu myslíte vy?

Zdroje:


administrator

Tým manipulatori.cz