V několika posledních dnech se nejen na českém internetu začalo šířit video, na kterém údajně probíhá demonstrace muslimů na podporu Islámského státu v Dánsku. Není to ale trochu jinak?

Tisíce lidí se měly sejít a za ochrany policie a v souladu s dánskými zákony hlasitě dávat najevo podporu teroristické organizaci Islámský stát.

Nejedná se o žádnou demonstraci na podporu Islámského státu, ale o video z roku 2009, na kterém v Kodani demonstrují příslušníci a sympatizanti hnutí Hizb ut-Tahrir na podporu lidí v Gaze. Vlajky, kterými mávají, jsou sice černobílé, ale nejde o vlajky Islámského státu, nýbrž hnutí Hizb ut-Tahrir (založeno už v roce 1953). Název hnutí je vidět také hned v úvodu sdíleného videa v čele průvodu.

https://www.youtube.com/watch?v=WZ-v_9ONCIw

Ač je často Hizb ut-Tahrir považována za hnutí radikální, odmítá násilí a odsoudila teroristické útoku jak v New Yorku 11. září 2001, tak v Londýně roku 2005. Islámskou teroristickou organizaci ISIL nepodporuje, ta naopak popravila jednoho z představitelů Hizb ut-Tahrir.

Vzhledem k tomu, že na videu tedy nejsou ani příznivci ISIL a ani samotné video s ISIL nesouvisí, jedná se o hoax.


 

Článek byl publikován na webu Hate Free Culture


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.