Ilumináti už zřejmě tolik nefrčí. Nyní je trend vše svádět na finančníka George Sorose. Ne jinak tomu bylo i v případě úterní demonstrace „Jednou pro vždy“. Facebooková stránka Antikavárna se vytasila s konspirační teorií, že demonstraci citujeme „pořádalo sdružení, které podporuje Sorosovo nadace OSF Nesmysl má více jak 300 sdílení. Hoax sdílela i stránka SPD v Plzeňském kraji. 

Není těžké dohledat, že organizátorem akce byla výzva a spolek Milion chvilek pro demokracii. Za výzvou stojí student teologie, bohemistiky a filosofie Mikuláš Minář či další student teologie Benjamin Roll. Všechny prostředky pro vedení kampaně vybírají mezi sebou signatáři výzev Chvilka pro Andreje a Chvilka pro rezignaci. Finance jsou určeny pro naplňování účelu spolku, jímž je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice,“ píší na svých stránkách. Že tomu tak skutečně je, se může každý přesvědčit na jejich transparentním účtu, kde je možné si prohlédnout všechny dary i náklady související s demonstrací. Příspěvek Antikavárny je tedy další z řady hoaxů.

SPD v Plzeňském kraji sdílí hoaxy pravidelně. Například poslankyně SPD Jana Levová v květnu 2016 na svém facebookovém profilu uvedla, že byla svědkyní nehody autobusu na Plzeňsku, po které z něj do krajiny uteklo několik desítek migrantů. Později se ukázalo, že si příhodu vymyslela.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.