Včera se na Letné konala demonstrace Milion chvilek pro demokracie, které se účastnilo 200–300 tisíc lidí. 200 tisíc byl odhad Policie České republiky, 300 tisíc pak odhad organizátorů. Tak či tak, jednalo se (spolu s letní demonstrací stejného uskupení) pravděpodobně o největší demonstraci historie samostatné ČR.

O demonstraci se šíří i spousta hoaxů. Už před demonstrací byl šířen obrázek, ukazující dav lidí, který byl evidentně fotograficky upraven. Stovky sdílení má například z účtu Sorry News, nebo z účtu Ivana Šrámka. Sdílena byla například i ve skupině „Miloš Zeman náš prezident“. Vždy s popiskem „davy na Letné se svými klony“ nebo jen „davy na Letné“.

Problém je, že tato fotografie nepochází z Letné, ani České republiky, ani z letošního roku a vůbec nesouvisí s demonstracemi. Stačí si fotografii nakopírovat do vyhledávače Google a zjistíme, že fotka pochází už z roku 2011 z pořadu televize Fox MasterChef. Použita byla v minulosti mnohokrát. Například v roce 2017 zde nebo v roce 2018 zde. Přemýšlivému člověku to musí být zcela jasné, protože na fotografii je vidět jakási zeď, která pochopitelně na Letenské pláni jaksi není.

Rovněž se stále šíří stupidní teorie o údajných 500 Kč za účast. Sdílená je fotomontáž letáku údajně informující o tom, že účastníkům cestujícím autobusem je nabízena částka 500 Kč a občerstvení. Jak již bylo popsáno, jedná se o fotomontáž a to z mnoha důvodů. Autor hoaxu si neuvědomuje, jak obrovsky finančně náročné by to bylo. Předpokládejme, že na akci z míst mimo Prahu dorazí řekněme 100 tisíc lidí (minule to bylo celkově 250–300 tisíc). Vynásobeno 500 kč plus řekněme obědem by to znamenalo nějakých 65 milionů korun na akci. Je nesporné, že takovou částku spolek k dispozici nemá. Na transparentním účtu má v současné době přibližně 4 miliony korun. Více v našem předchozím článku.

Tento hoax se šíří i v diskuzích.

Do šíření nesmyslů o demonstraci se i přidal člen SPD Tomia Okamury Vítězslav Novák, který přinesl „nesporný“ důkaz v podobě obálky údajně ve schránce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.