Na sociální síti Facebook se šíří další hoax, který k nám doputoval ze zahraničí. Autor nesmyslné teorie mj. tvrdí, že „Čínskou biologickou laboratoř ve Wuhanu, jako jedna ze sítě laboratoří pracujících v Americe, Číně i v Evropě, patří společnosti Glaxosmithkline, vlastní farmaceutická společnost Pfizer”.

Text hoaxu:

„Čínská biologická laboratoř ve Wuhanu, jako jedna ze sítě laboratoří pracujících v Americe, Číně i v Evropě, patří společnosti  Glaxosmithkline, kterou (čistě náhodou) vlastní farmaceutická společnost Pfizer!  Tato  (čistě náhodou) vyrábí mmj vakcínu proti viru,  který se zkoumá v biologické laboratoři ve Wuhanu a TU financuje  dr. Fauci (čistě náhodou), který pro vakcinu lobuje a také dělá reklamu! Shodou okolností SOROS vlastní německou společnost Winterthur,  která (čistě náhodou) postavila čínskou laboratoř ve Wuhanu a  je financována německou pojišťovnou Allianz, jejímž akcionářem je  (shodou okolností) Vanguard, který (čistě náhodou) je i  akcionářem Black Rockˇ. Black Rock je také (shodou okolností) hlavním akcionářem  společnosti MICROSOFT, kterou vlastní Bill Gates, který (čistě  náhodou) je mmj akcionářem společnosti Pfizer (která prodává onu zázračnou vakcínu) a je v současné době (shodou okolností) hlavním sponzorem WHO !!! A WHO podporuje a doporučuje vakcinaci všech lidí.“

Ne, Čínskou biologickou laboratoř ve Wu-chanu opravdu nevlastní GlaxoSmithKline.

Společnost GlaxoSmithKline rozhodně nevlastní Pfizer, ale naopak se jedná o konkurenční společnost. Společnost Pfizer 19. prosince 2018 oznámila fúzi retailových divizí s významnou britskou farmaceutickou společností GlaxoSmithKline. Jednalo se však o vznik retailové (tedy maloobchodní) společnosti, která vakcínu rozhodně nevyvíjí. Vývoj nových léčiv mají na starosti výzkumné laboratoře, které fungují zcela nezávisle. Společnost GSK vyvíjí svou vlastní vakcínu. Společnosti Pfizer a GSK se dohodly, že některé své produkty budou prodávat společně. K tomuto účelu založily novou společnost GSK Consumer Healthcare. V ní má společnost Pfizer 32% zastoupení a společnost GSK 68%. Neznamená to však, že by společnost GSK jakkoliv vstupovala do vlastnictví společnosti Pfizer a společnost Pfizer jakkoliv vstupovala do vlastnictví GSK.

I zbytek příspěvku o Sorosovi a Bill Gatesovi je samozřejmě konspirační teorií a tvrzení se nezakládají na pravdě. Celá teorie je tedy zcela vylhaná.

Hoax ještě detailněji rozebírá Iluminátor

Závěrem lze tedy konstatovat, že neexistuje žádná síť vlastnictví (jak naznačuje tento post stejně jako všechny jemu podobné), která by spojovala laboratoř ve Wuhanu s velkými farmaceutickými společnostmi, které se podílejí na vývoji vakcíny proti onemocnění covid-19. Zároveň neexistuje ani žádná přímá spojitost s nadacemi Billa Gatese a G. Sorose.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.