Šéfredaktor dezinformačního webu Aeronet Marek Pešl, jenž působí pod pseudonymem Vedoucí kolotoče, šíří dezinformace a konspirační teorie spojené s úmrtím čínského velvyslance Du Wei v Izraeli. Pešl uvádí, že byl velvyslanec zabit tajnou americkou zbraní zvanou “heart attack gun”, která údajně střílí ledové šipky a způsobuje srdeční infarkt, čímž následně znemožňuje zjistit příčinu úmrtí. Smrt velvyslance autor v článku rovněž propojuje se smrtí předsedy senátu Jaroslava Kubery, který mohl být dle názoru autora touto zbraní také zavražděn.

Informace zveřejněné v článku jsou problematické z toho důvodu, že není zatím možné potvrdit ani vyvrátit existenci popisované zbraně, neboť autor textu vychází pouze z konspiračního videa. V oficiálních dokumentech nebo na seriózních zpravodajských webech o zbrani není žádná zmínka. Případy smrti čínského velvyslance a českého předsedy senátu jsou rovněž uvedeny v souvislost jen na základě příčiny smrti a souvislosti s Čínou. Prostřednictvím manipulace a opakováním konspiračních teorií spojuje smrt Jaroslava Kubery se Spojenými státy, které s případem ovšem nemají žádnou známou spojitost. Podobně nesmyslně také spojuje smrt Jaroslava Kubery s českými politiky, kteří jsou v současné době pod policejní ochranou kvůli možnému nebezpečí z ruské strany.

Do dezinfoservisu jsme tuto zprávu zahrnuli z důvodu, že k smrti čínského velvyslance došlo poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Izraeli kritizoval přístup Číny v průběhu pandemie koronaviru a Du Wei na něj kriticky reagoval.

Zbraň americké CIA s názvem “Heart attack”, o níž Pešl píše, je dohledatelná pouze v nedůvěryhodných internetových zdrojích a všechny články, které o zbrani pojednávají, vycházejí ze stejného videa z Youtube. Ve videu vystupuje údajná bývalá zaměstnankyně CIA Mary Embree která uvádí, že byla vytvořením zbraně pověřena. Toto tvrzení však není možné ověřit. Součástí videa jsou také záběry z jednání senátního Výboru pro studium vládních operací v souvislosti s tajnými službami z roku 1975, kde byla pistole střílející šipky s toxiny skutečně představena. Během jednání však nebylo řečeno nic o ledových šipkách ani rozložitelnosti jedu, ani to, že by šipka měla způsobovat infarkt, jak se můžete přesdvědčit v oficiálním zápisu z jednání. Zařazení záběrů do videa bylo provedeno čistě za účelem manipulace s diváky. Údaje o zbrani lze považovat za konspirační teorii, která kombinuje informace skutečné s neověřitelnými.

Autor v článku dále uvádí, že “Peking je přesvědčený, že čínský velvyslanec, který o víkendu zemřel ve své rezidenci v Tel Avivu údajně na infarkt, byl ve skutečnosti zastřelen právě touto pistolí.” Skutečnost je taková, že čínský velvyslanec Du Wei zemřel pár dní poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Jeruzalém, kde otevřeně kritizoval jednání Číny během koronavirové pandemie a vyzval Izrael k přerušení spolupráce s Čínou. Du dva dny před svou smrtí reagoval: “Věříme, že židovští přátelé jsou schopni nejen porazit koronavirus, ale také ‘politický virus’, a zvolit si postup, který nejlépe poslouží jeho zájmům.”

Ačkoli tedy Du zemřel ve vypjaté situaci mezi ním a americkým ministrem zahraničí, není dosud známo, že by mezi smrtí a předešlými událostmi byla nějaká spojitost. V tuto chvíli ani samotná Čína nepředpokládá, že by Du byl zabit, natož že by jeho smrt byla zapříčiněna tajnou zbraní. Neexistuje žádné sdělení z oficiálních čínských míst, které by vypovídalo o podezření z využití výše popsané zbraně. Čínský velvyslanec podle dostupných zdrojů zemřel na zástavu srdce. Čínská ministryně zahraničí k události řekla: “Podle prvotního zkoumání velvyslanec Du Wei zemřel přirozenou smrtí. Detaily budou dále potvrzeny.

V další částí textu autor propojuje smrt předsedy senátu Jaroslava Kubery se smrtí čínského velvyslance a uvádí, že i on mohl být zavražděn zmíněnou tajnou zbraní.  Je sice pravda, že se objevují spekulace o otravě, oficiální informace to ale nepotvrzují.

Bez jakýchkoliv důkazů autor dává do spojitosti smrt Jaroslava Kubery s případem českých politiků, kteří jsou pod policejní ochranou kvůli obavám o jejich bezpečnost. To, že by smrt těchto tří politiků měla záměrně pomoci Americe v boji proti Rusku je spekulace, která se nezakládá na žádných potvrzených informacích. I vzhledem ke skutečnosti, že celý článek je postaven na konspirační teorii a kombinuje skutečné události s nepravdivými a neověřitelnými informacemi, a to na základě neexistujících souvislostí, nelze informaci považovat za pravdivou.


Infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19@dezinfoservis.cz

Kontakty na ověřovatele:

  • Adriana Černá – adriana.cerna@pinf.cz
  • Vojtěch Bruk – vojtech.bruk@gmail.com
  • Jaroslav Valuch – jaroslav.valuch@tol.org