Čas od času se stává, že původně míněný vtip se začne šířit jako „pravdivý“ obrázek. Tedy ze vtipu se stane hoax. Příklad takového dění je fotografie, která se začala hojně šířit nejen na sociální síti Facebook. Je na ni vyobrazen malý chlapec, který má premiérovi Babišovi ukazovat prostředníček. Tisíce sdílení má například s popisem: „Za mě fotka roku, desetiletí, možná i století“.

Ale fotografie je samozřejmě fotomontáží. A nepovedenou. Při detailnější pohledu je vidět, že chlapec na fotomontáži má obě ruce levé. Originální fotografie vypadá samozřejmě jinak a pochází z Lysé nad Labem:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.