Jako bumerang se čas od času vrací video, vytvořené před Evropskými volbami v roce 2014. V roce 2014 se totiž objevila zpráva, že kvůli laxnosti českých europoslanců přišla Česká republika o deset kilometrů chorvatského pobřeží. To jsme mohli získat výměnou za dvě poslanecká místa. Toto video se šíří ještě dnes. Například 4. prosince ho sdílel Jiří Chlup a má už přes 2 800 sdílení. „Já se po….jako poplatník bych prosil pustit na čt?“ píše v popisku hoaxu.

„Čechy k eurovolbám láká provokativní fiktivní reportáž. Tvrdí, že čeští europoslanci svou absencí na hlasování připravili Česko o možnost získat část chorvatského pobřeží. Nechala ji připravit Nadace Open Society Fund Praha v rámci své kampaně: „Chcete moře? Staňte se Evropany,“ psala v roce 2014 Idnes.cz.

Nadace o kampani informuje takto: „Kampaň odstartovala virálním videem, fiktivní reportáží RTL o tom, že kvůli neúčasti většiny našich europoslanců na důležitém hlasování jsme přišli o deset kilometrů moře na chorvatské Istrii. Celá kampaň byla šířena primárně na sociálních sítích. Reportáž o ztrátě moře se stala v týdnu od 22. dubna nejúspěšnějším videem na českém YouTube. Díky spolupráci s několika organizacemi (Nasipolitici.cz, Demagog.cz, Kohovolit.eu, Europeum) se podařilo vytvořit informační servis pro voliče na stránkách www.nasstat.cz/chcetemore, který nabídl on-line nástroje pro kvalifikovanou a informovanou volbu. Kampaň, která motivovala jak k účasti ve volbách, tak k využití tohoto servisu, měla enormní úspěch a referovala o ní všechna významná tuzemská média.

O fiktivní reportáži v roce 2014 psaly zpravodajské weby iDnesAktuálně, iHned nebo třeba Novinky. Web TN.cz tehdy označil celou reportáž za „pravděpodobně aprílový žertík“, nicméně pro jistotu nechává prostor i frustrovaným občanům s tím, že „někteří Češi jsou zmatení nebo rozhořčení. „Je to hodně smutné, ale tak nám to patří, že si dělají srandu. I kdyby to byla pravda, tak vůbec mě to nepřekvapuje,“ diskutuje se pod reportáží.“ ( v takovém vyjádření laskavý čtenář jistě rozezná tradiční povzdech „sice to není pravda, ale mohla by být“).

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.