Michal Slanec, prostřednictvím skupiny Odpůrci strany (ČSSD), šíří na sociální síti Facebook fotky, které zachycují kontrolu Policie ČR, která kontroluje muže tmavé pleti. Internetem se samozřejmě šíří v podobě, že jde o uprchlíky a na polích kolem jich bylo více. Slouží to to jako vymyšlený „důkaz“ o přítomnosti uprchlíků na Zlínsku. Podle našeho zjištění fotografie byly pořízeny v ulici U Korenčice v Uherské Brodě, poblíž autobazaru Pražan. „Tak už i u nás na Zlínsku a další šli přes pole,“ chce na sebe upoutat pozornost Slanec.

Náš web se proto na Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie ČR v Zlínském kraji. „Dobrý den, v tento den jsme cizince opravdu kontrolovali, měl legální cestovní pas pro pohyb v EU, nic nekradl a nedopustil se žádného protiprávního jednání. Není také pravda, že by jich na místě bylo více,“ poslal nám tiskový mluvčí nprap. Petr Jaroš.

Našlo tedy o nelegálního uprchlíka a na místě nebylo zjištěno více osob. Přesto status sdílelo už téměř 4 000 osob a stránek.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.