Jindřich Procházka, ve skupině Podpořme referendum o vystoupení ČR z EU konané v roce 2018 na Facebooku, sdílel video, který zachycuje zásah celníků, kteří rozřezávají boty a nachází v nich stovky euro bankovek v hodnotě 500 eur. „Celní kontrola – právě odhalila “vybavenosť” chudých imigrantů,“ tvrdí s vykřičníky Procházka. Video má přes 8 tisíc sílení. Video však pochází úplně z jiné události, jak zásah proti imigrantům.

Video pochází ve skutečnosti z roku 2016. Televize Málaga 24h o tom, že tyto boty byly zabaveny u mladé ženy ve věku 29 let, která mířila letecky do Kolumbie a ve Španělsku přestupovala. „V jejím kufru byly nalezeny čtyři dámské boty s dvojitým dnem. Celkově sebou vezla do Kolumbie přes 180 000 eur,“ píše televize. Rozhodně se tedy nejednalo o imigranty a jedná se tedy o hoax.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.