Internetem se šíří další hoax. Jedná se o čistě vymyšlenou zprávu, že prý pro Evropskou unii jsou senioři nepřátelé. Ve vymyšlené zprávě se dozvíme, že EU chce seniory vytlačit z běžného života kvůli údajné nostalgii po „starých dobrých časech“.

První část textu je úplně vymyšlenou zprávu. O ničem takovém Evropská unie nejednala, ostatně v drtivé většině EU senioři ani nemají zkušenosti s totalitou. V druhé části se jedná o nepochopení skutečného výroku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová skutečně uvedla, že starší lidé možná budou muset být izolováni do konce roku, aby byli chráněni před koronavirem. Onou izolací však není myšlen žádný zákaz vycházení. Evropská komise ani nemá pravomoc nařizovat evropským státům jaká karanténní opatření mají dělat. Onou izolací jsou myšlena opatření jako je známe nyní. To znamená například specializované časy nákupů, v jiných státech například vyčleňují pro seniory speciální místa v hromadné dopravě a podobně. Evropská unie vložila obrovské částky do vývoje vakcíny (48,5 milionu eur, to je přes 1 mld. Kč).  Ursula von der Leyenová doufá, že evropské laboratoře vyvinou vakcínu ke konci roku. Dalším cílem bude vakcínu co nejrychleji rozdistribuovat a plošně očkovat, začít by se mělo právě rizikovými skupinami, tedy mimo jiné, především seniory.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.