Sputnik, Vlastenecké noviny, Leva net a další šíří v ČR HOAX o tom, že německá lidskoprávní aktivistka Rebecca Sommerová prý utekla do Polska, protože „Pro Německo je již příliš pozdě“. Vlastenecké noviny z ní dělají dokonce ombudsmanku (teda “ombucmanku” podle VN). Se zprávou do ČR přišel Sputnik, po tom co ukázalo, že to není pravda, článek Sputnik přepsal, že je prý jen „skoro pozdě.“ Původní verze je zveřejněna na Leva net. Jen německý Sputnik zveřejnil vysvětlující rozhovor a dokonce zveřejnil omluvu. České dezinformační servery ale dále šíří hoax.

Rebecca Sommer je německá umělkyně, novinářka, fotografka, dokumentaristka a lidsko-právní a ekologická aktivistka. Od roku 2013 je prezidentkou Arbeitsgruppe Flucht + Menschenrechte (AG F + M), což je síť pomáhající uprchlíkům v Evropě. Od roku 2017 je souběžně zapojena do iniciativy “Freiraum statt Haramkultur”, která zvyšuje povědomí o problémech týkajících se lidských práv a práv žen v islámských kulturách. Rebecca Sommer tedy není ani klasickou „vítačkou“, natož ombucmankou.

„Různé platformy rozšířily FAKE ZPRÁVU o Rebecce Sommer a zveřejnily zavádějící citace z rozhovoru v Polsku. Paní Sommerová žije a pracuje v Německu, pracuje na naší dobrovolnické pracovní skupině F + M a nemá v úmyslu “přesunout se do Polska”. Je však pravdou, že paní Sommer je kritická k politice přijímání uprchlíků dlouhodobě a podle ní integrace nově příchozích muslimů je problematická,“ píše v prohlášení organizace.

„Oznámení: Já, Rebecca Sommer bydlím v Německu, žiji v Německu a zůstanu v Německu! Faktem je: Zvyšuji povědomí o problémech, kterým čelíme tady v Německu i v Evropě. Takže přestat šířit FAKE NEWS o mně,“ napsala rozhořčeně na svém facebookovým profilu. „Znám lidi (pozn. red. rodilé Němce), kteří přemýšlejí o emigraci, například do Polska, Chorvatska nebo Ameriky. To je jediné, co jsem řekla,“ říká v rozhovoru. „Znám lidi, kteří by tu (v Německu) měli určitě zůstat. Přišli sem najít trvalou ochranu. Neznám jediného Jezída, který by se chtěl vrátit. Ve své vlasti by mu hrozila smrt. Neznám žádného homosexuála, který by se chtěl vrátit, protože tyto země se stále více a více islamizují. Neznám žádnou osamocenou ženu, která by se chtěla vrátit. Tito lidé musí zůstat tady. Do této skupiny patří i lidé, kteří se zde pokoušejí integrovat a kteří zde nevytvářejí paralelní společnosti. Chci nové zákony, které odlišují tyto lidi od lidí, kteří například bezdůvodně vyhodí své doklady, aby tu mohli zůstat, nebo od lidí co lžou o svém věku,“ říká ve vysvětlujícím rozhovoru.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com