Hoaxový evergreen, ve kterém hraje hlavní roli Photoshop. 

Cílem tvůrců hoaxů je vytvořit co nejděsivější důkazy o hrůzách, které míří k našim břehům v podobě uprchlíků na lodích. Protože skutečné zprávy a fotografie nejsou dostatečně děsivé, neváhají tvůrci využít cokoliv, co Google nabídne. Častým způsobem tvorby hoaxů je recyklace starých fotografií, či zneužití fotografií nesouvisejících. Řada zpráv je také zcela vymyšlených. Ověření fotografie je přitom velmi jednoduché. Použít můžete službu TinEye, případně možnost vyhledávání podle obrázku na Google.com.

znasilneni_billboard

  • Vlevo podvrh s bílou ženou: “Ve Finsku můžete znásilňovat – uprchlíci mohou všechno! Nebudete potrestáni.
  • Vpravo originál: “Znásilnění – Vyhledejte ihned bezplatné ošetření”

Tento dnes již známý hoax se začal šířit českým internetem před několika měsíci. Billboard upravený ve Photoshopu údajně láká Afričany, aby se přestěhovali do Finska, kde mají možnost beztrestně znásilňovat bílé ženy. Původní africký billboard upozorňuje ženy, aby v případě znásilnění vyhledaly lékařskou pomoc. Původ upraveného obrázku zřejmě již nelze dohledat, je ovšem staršího data, na fóru Officer.com byl například komentován již v roce 2011. Na českém internetu se objevil na několika fórech, například v květnu na Motorkářském fóru ve vlákně “Islamizace ČR začíná”, a také je používán jako ilustrační foto v článcích, například naEuPortálu/Parlamentních listech či Svobodných novinách.

Tento hoax dementovali například ČT 24, TV Barrandov nebo Blesk.


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.