Známá postava dezinformační scény Nela Lisková znovu šíří nesmysly a straší zrušením tzv. Benešových dekretů. Na svém profilu šíří informaci z jakési konference 25. listopadu v Berlíně. Za několik hodin má stovky sdílení.

Text hoaxu:

„Benešovy dekrety by měly být v roce 2020 zrušeny. Tak se usnesla 25.11.2019 Berlínská konference!

To je neuvěřitelné, v Berlíně se usneslo 28 nadací řízených třeba také Sorosem, že využijí příznivé situace, kdy Ursula von der Leyen bude šéfkou Evropské komise, a Evropská unie bude mít „německé“ předsednictví pod vedením Angely Merkel, a obě tak zařídí, že bude přijat systém „Acquis communautaire“, a tak bude donucena celá Evropa „nekontrolovatelně přijímat kohokoli, kdo se prohlásí za uprchlíka,“ a též budou zrušeny „Benešovy dekrety“!

25. listopadu 2019 se konala v Berlíně konference 30 nevládních organizací, které se věnují migraci. Jedná se o výzvu Evropské komisi, která cca v půlce února představí nový evropský pakt o migraci a azylu. Ve výzvě není ani slovo Benešových dekretech a nijak se k událostem po 2. světové válce nevyjadřuje.

Nutné také dodat, že Benešův dekret týkající se práv Němců a Maďarů je českým ústavním zákonem. Evropská unie nemá tedy jakoukoliv pravomoc nic takového od ČR požadovat. Připomeňme, že o ústavních zákonech rozhodují obě komory parlamentu, přičemž veto jedné z nich nelze přehlasovat.

Mimo to je prokazatelné, že jediný, kdo přinesl téma zrušení Benešových dekretů na půdu Německého spolkového sněmu (Bundestagu) byla strana AfD. AfD je ve stejné frakci Evropského parlamentu jako SPD a hnutí Trikolóra ji považuje za přirozeného partnera.

Narativ údajného zrušení Benešových dekretů provází Českou republiky už od roku 2013, kdy si tehdy bývalý důstojník StB Vladimír Zavadil zaplatil vylhanou inzerci zaměřenou proti Karlovi Schwarzenbergovi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.