Dezinformační weby začínají šířit hoaxy o vyostření situace mezi Ukrajinou a Ruskem. Web Skrytá pravda například šíří konspirace o tom, že prý Ukrajina chystala teroristický útok na Kerčský most. Dokonce tlačí na odvolání ministra zahraničí Petříčka (ČSSD).

„25.listopadu 2018 se blížily dva dělové čluny ke Kerčskému mostu s nejasným úmyslem, pravděpodobně s možností vyhodit Kerčský most do vzduchu. Byl dán povel ukrajinské dělové čluny jakýmkoliv způsobem zastavit,“ tvrdí web Skytá pravda. Odvolává se přitom na tvrzení poslance Ihora Mosyjčuka a výzvu komentátor Toma Rogana z deníku The Washington Examiner.

Jenže. Ani The Washington Examiner ani poslanec Ihor Mosyjčuk nerozhodují o politice Ukrajiny. Ihor Mosyjčuk je opozičním politikem za Radikální strana Oleha Ljaška, která má v parlamentu jen 22 křesel z 423. Strana není součástí vládní politiky a pro její radikální názory je téměř vyloučené, že někdy bude.

Web Prvnízprávy.cz publikoval ještě bláznivější teorii. Prý lodě vezly “atomové bomby na likvidaci Kerčského mostu”. Mělo se prý jednat o tzv. ADM bombu. No… Problém je ten, že bomby ADM skončily jen na papírech, případně ve stádiu vývoje. Jejich vývoj dávno skončil a všechny pokusné kusy byly dávno zničeny.

Web Prvnízprávy.cz je financován převážně z reklamy. Provozovatelem webu je firma Easy Communications s.r.o., za kterou kromě šéfredaktora Radomíra Pekárka stojí Jan Holoubek a Jan Fulín, a jejímž polovičním vlastníkem je společnost OUR MEDIA, do jejíhož portfolia patří předně Parlamentní listy.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.