Na internetu, sociálních sítích i youtube se šíří koláž, kterou se autor snaží tvrdit, že přední evropské političky Angela Merkelová, Theresa Mayová, Dalia Grybauskaitėová se znají již od mlada. Obrázek, který údajně představuje německou kancléřku Angelu Merkelovou, britskou premiérku Theresu Mayovou a litevskou prezidentku Dalia Grybauskaitėovou společně na večírku v dospívání, se šíří po celém světě. V České republice tuto nesmyslnou konspiraci šíří například dezinformační stránky „Nejvíc info“ nebo na facebooku příznivce SPD Tomia Okamury Antonín Hotový.

 Celý HOAX objasnil server Snopes.com. Tato fotografie skutečně zobrazuje Angelu Merkelovou v mládí. Nicméně další dvě ženy na fotografie rozhodně nejsou Theresa May a Dalia Grybauskaitė. Původní verze staré fotografie (bez koláže) byla zveřejněna v časopise Time poté, co jí byla udělena cena „Osobnost roku“ roku 2015. Časopis identifikoval ženu vlevo jako osmnácti letou Angelu Merkelovou (rozenou Kasnerovou) a další dvě mladé dívky byly jednoduše označeny jako přátelé. CNN poskytla podobný popis.

Ze srovnatelného časového období analytici stránky Snopes.com nenašli fotografii Grybauskaitové, ale našli fotografii Theresy Mayové z roku 1971 (rok předtím, než byla tato virová fotografie pořízena). Porovnáním těchto dvou snímků je zřejmé, že na oné párty s Merkelovou nebyla vyfotografována Mayová, protože jediná podobnost mezi Mayovou a dívkou na snímku je, že obě měly tmavé vlasy.

Napsal: Jan Cemper


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com