Web Středoevropan.cz opět šíří HOAX. Tentokrát o americké vysoké škole, která měla údajně zakázat studentům uctít památku 11. září. „Administrativa vysoké školy Ripon College v americkém státě Wisconsin rozhodla, že se na škole nesmí pořádat vzpomínka na 11.září, protože by to mohlo urazit muslimy,“ zní text napsaný Filipem Vávrou. V textu však najdeme několik nepravd.

Takže popořádku. Web Středoevropan se opírá o článek The Washington Examiner, který je považován za bulvární. The Washington Examiner i web Středoevropan.cz dávají prostor jen výkladu organizace Young America’s Foundation. Nedávají jakýkoliv prostor univerzitě se k tvrzením vyjádřit.

„Došlo k mnoha nepravdivým tvrzením týkající se nedávné diskuse mezi vedením Ripon College (vysoká škola) a členy studenské organizace na Ripon College, hlásící se k Young Americans for Freedom (YAF) ohledně plakátu a uctění památky 11. září. Vedení Ripon College podporuje prostředí svobodného projevu a občanského dialogu na naší škole. Plakáty YAF nejsou a nikdy nebyly zakázány. Po obdržení stížností našich studentů ohledně plakátů YAF, v loňském roce, si jen vedení školy dovolilo navrhnout, jak letos diskutovat o událostech, které se staly 11. září 2001,“ píše škola na svém Twiiteru. „Ripon College nikdy nic předem neschvaluje,“ dodává vedení školy pro Newsweek.

Důležitým faktem je i to, že onen leták nebyl zdaleka jen připomínkou 11. září. Na obrázku bylo zobrazeno celkem osm událostí a útok na Světové obchodní centrum byl jen jedním z nich. Plakát měl vypadat takto:

Studentská příručka zveřejněná na webových stránkách školy přitom uvádí, že vedení školy musí předem schválit pouze reklamy vyrobené ke komerčním účelům. V opačném případě škola nevyžaduje žádné „předschválení“ týkajících se plakátů nebo letáků umístěných v prostorech školy.

Neméně důležitým faktem je, že o schůzku, na které měl být vyřčen údajný zákaz požádalo samotné vedení YAF. Více podrobností najdete v angličtině zde.

Nutno také dodat, že Young America’s Foundation je poměrně kontroverzní organizací. V roce 2006 uspořádala organizace například na Michiganské státní univerzitě přednášku bývalého předsedy britské národní strany Nicka Griffina. V rámci ní však vystoupil i neonacista David Duke. Ten je znám jako popírač holocaustu, konspirační teoretik a také odsouzený podvodník. Duke mimo jiné v Louisianě vedl organizaci Kuklux klan. A to je možná to, co spojuje tuto organizace s Filipem Vávrou. Filip Vávra, který vede web Středoevropan.cz, je zakladatelem neonacistické organizace Národní Odpor Praha. V dubnu 2009, v době jeho studií na Katedře severoamerických studií Univerzity Karlovy v Praze, uspořádal debatu právě s Davidem Dukem, který měl na katedře diskutovat se studenty. Setkání bylo znemožněno českou policií, která Dukea se souhlasem státní zástupkyně zatkla a týž den i obvinila. Cizinecká policie poté rozhodla, že Duke musí do půlnoci 25. dubna 2009 opustit Česko. V České republice je totiž zpochybňování holocaustu trestné.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.