Na ruských webech (1, 2) i na sociální síti Facebook se šíří vymyšlená zpráva o testování americké vakcíny COVID-19 v Charkovské oblasti. Podle hoaxu bylo údajně očkováno 15 lidí infikovaných novým koronavirem, z toho 10 ukrajinských vojáků. Uvádí se, že kvůli těmto testům zemřelo 5 Ukrajinců, včetně 4 vojáků. Tedy 30% nakažených.

Zdrojem má být tiskový mluvčí milicí samozvané Luhanské lidové republiky Alexander Mazeikin. Web Vox Ukraine upozorňuje, že není poprvé, kdy tyto kanály šíří nepravdivé informace. Neexistují žádné potvrzené informace o zahájení očkování proti COVID-19 na Ukrajině. Ministerstvo obrany Ukrajiny také nehlásilo žádné ztráty vojáků. Podle WHO je v současné době ve fázi testování 25 vakcín. Na Ukrajině se však žádný z těchto testů neprovádí. Kromě toho jsou vakcíny testovány na lidech, kteří si neprošli koronavirem, protože hlavním účelem vakcíny je stimulace produkce protilátek a organismus osoby infikované virem je již produkuje. Jedná se tedy i logický nesmysl.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com