Na ruských webech (1, 2) i na sociální síti Facebook se šíří vymyšlená zpráva o testování americké vakcíny COVID-19 v Charkovské oblasti. Podle hoaxu bylo údajně očkováno 15 lidí infikovaných novým koronavirem, z toho 10 ukrajinských vojáků. Uvádí se, že kvůli těmto testům zemřelo 5 Ukrajinců, včetně 4 vojáků. Tedy 30% nakažených.

Zdrojem má být tiskový mluvčí milicí samozvané Luhanské lidové republiky Alexander Mazeikin. Web Vox Ukraine upozorňuje, že není poprvé, kdy tyto kanály šíří nepravdivé informace. Neexistují žádné potvrzené informace o zahájení očkování proti COVID-19 na Ukrajině. Ministerstvo obrany Ukrajiny také nehlásilo žádné ztráty vojáků. Podle WHO je v současné době ve fázi testování 25 vakcín. Na Ukrajině se však žádný z těchto testů neprovádí. Kromě toho jsou vakcíny testovány na lidech, kteří si neprošli koronavirem, protože hlavním účelem vakcíny je stimulace produkce protilátek a organismus osoby infikované virem je již produkuje. Jedná se tedy i logický nesmysl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.