Dezinformační server AC24 zveřejnil článek o tom, jak si média v USA nevšimla úmrtí 150.000 Američanů. Údajně se to stalo proto, že novináři byli příliš zaměstnáni rozebíráním zprávy vyšetřovatele Müllera a tak se informace o úmrtí na předávkování drogami ve zpravodajství neobjevila. AC24 čerpá z pořadu FOX News – Tucker Carlson Tonight, kde moderátor komentuje aktuální dění.

AC24 píše ‘Podle moderátora Tuckera Carlsona jsou média v propagandě tak utopená, že se nemohou zastavit ani teď, když je jejich oblíbený příběh vyvrácen.’ Na úvod tu máme obvinění liberálních medií, protože Carlson by těžko vinil z propagandy stanici FOX. Také se dozvíme, že Müllerova zpráva prý vyvrátila informace, které se v médiích objevovaly posledních několik let o kontaktech Trumpovy kampaně s Rusy a podezření, že Trump bránil výkonu spravedlnosti.
K tomu, jak informují média se dostaneme za chvíli. Co se týče údajného vyvráceného příběhu, tak Müllerova zpráva potvrdila, že novináři psali o vyšetřování pravdu.

AC24 dále píše:‘Byl to propadák bezprecedentních rozměrů. Podvod o Rusku nebyl jen součástí toho, co média pokryla. Často nic jiného nepokryli. Celé roky.’ Podvod o Rusku a nebo Trumpův výraz ‘Russian Hoax’ je zástěrka obhájců stávajícího amerického prezidenta, která zastírá početná setkaní členů Trumpovy kampaně s Rusy a hackerský útok ruské vojenské rozvědky na demokratickou stranu. Kromě toho byli členové Trumpovi kampaně v přímém kontaktu s Wikileaks a věděli, co bude kdy zveřejněno a potom je tu také známé setkaní s ruskou právničkou v Trump Tower, která slíbila kompromitující materiály na Hillary Clinton.

A tak tedy, která témata média nepokryla?
AC24 píše:‘Statistiky jsou pozoruhodné: během prvních 60 dnů roku 2018 to bylo v téměř libovolně zvoleném časovém období – večerní zpravodajské pořady ve vysílacích sítích věnovaly více než dvojnásobek času než „ruskému“ falešnému fenoménu. V tisku je tento kontrast ještě výraznější.’
Statistiky ukazují, že prezident USA, který je podezřelý z bránění spravedlnosti a spiknutí s Rusy je významnější téma než jiné. Ale vidíme posun v argumentaci, už tu nemáme ‘nepovšimly’ a ‘nic jiného celé roky nepokryli’. Toto se ještě zvýrazní v dalším odstavci.

‘Pro srovnání: od voleb v roce 2016 zemřelo na předávkování drogami přes 150.000 Američanů – toto číslo výrazně převyšuje všechny ztráty USA v pacifickém prostoru vojenských operací během druhé světové války. Guadalcanal, Okinawa, Tarawa, Iwo Jima – tyto bitvy si vyžádaly méně amerických životů než za tu samou dobu, kdy tolik lidí – 150 tisíc! – umíralo, napsaly The New York Times více než dvakrát více článků o vyšetřování Muellera. Bylo to pro ně důležitější.’
Aha, takže média informovala, ale úmrtí na předávkování drogami napsala méně článků než o vyšetřování Trumpovy kampaně. A podobně argumentačně chudá je zmínka o Washington Post.

‘Ve Washington Postu byl poměr ještě působivější. Minulý rok noviny Jeffa Bezose publikovaly 4 319 článků o „ruském” vyšetřování. Mezitím jen něco málo přes tisíc článků obsahovalo odkazy na krizi opiátů. Zmenšení střední třídy v Americe? Toto téma bylo zmíněno pouze 119krát. Byli lhostejní, i když předstírají, že tomu tak není. Je jim to jedno!’
Jak New York Times, tak Washington Post o americkém problému s návykovými látkami a souvisejícími úmrtími ‘opioid crisis’ informovaly, ale pro komentátora FOXu to nebylo dost.

‘Jak víte, kabelové zpravodajské kanály se ukázaly být ještě horší. Mluvily jen o Rusku – po celou dobu, mnoho let. Všechno ostatní, včetně pravdy, nebylo ani zvažováno. Kontinuita, opakovatelnost, obezřetná nepoctivost – klasická definice propagandy. To je to, co dělaly. A teď se nemohou zastavit! Dělají to příliš dlouho.’
Tak kabelové zpravodajské kanály o krizi opiatů neinformovaly vůbec? A jak je tedy možné, že Google ukáže desítky, stovky a tisíce videí z tvorby CNN, CNBC, ABC, CBS které se tématu opiátů v poslední době věnují?

Končíme u citátů, které jsou vytržené z kontextu. Pravděpodobně takto reagovali novináři a komentátoři televizí na zveřejnění závěrů Müllerova vyšetřování. Píše se v ní, že Trump se aktivně snažil bránit výkonu spravedlnosti, ale jeho podřízení ho neposlouchali.

Článek AC24 je vlastně přepsání Carlsonova komentáře, samozřejmě bez jakékoli kontroly faktů. Carlson tak svým monologem bezesporu pomohl kremelské propagandě. AC24 přece nelže, oni jen zveřejňují, co zaznělo v americké televizi FOX.

Pro pobavení si nakonec ukažme některé zásadní kauzy šéfa předchozí administrativy a jak o nich v komentovaných pořadech mluvila FOX News. Obama si oblékl na tiskovku béžový oblek. Obama salutoval s kelímkem kávy v ruce. Obama se vyfotil při použití selfie-stick. Obama neměl v oválné pracovně sako, ale jen košili. Obama jel na kole s helmou.


wpseo_editor