Skupina Afghánců hrozící mačetami v Hradci Králové. Utajený incident, nebo další hoax?

Na Facebookovém profilu jednoho z uživatelů se 24. listopadu objevil příběh jeho známého, který popisuje údajný incident v multikině Cinestar v obchodním centru Futurum v Hradci Králové. Podle něj se 18. listopadu 2015 měl v kině udát tento incident.

Zdroj: HateFree
Zdroj: HateFree

Tento post vzbudil na internetu poměrně velký zájem (příspěvek se dočkal několika stovek sdílení). Obrátili jsme se proto na královehradeckou policie, kde nám por. Bc. Iva Kormošová poskytla následující oficiální vyjádření:

Dobrý den,
mohu potvrdit, že tato zpráva je nepravdivá a k žádnému incidentu v kině Cinestar 18.11.2015 nedošlo. V tento den bylo pouze přijato oznámení, že se někdo po obchodním domě Futurum pohyboval s nápisem na tričku „Teď jste na řadě vy“. Přivolaná hlídka však nikoho takového neobjevila a prověřované videozáznamy z obchodního domu také nikoho neodhalily.

Pod svým postem uživatel později nasdílel vyjádření Erasmu, jehož hradecká pobočka 16. listopadu v obchodním centru Futurum pořádala akci FREEZE, která měla upozornit na globální problémy současnosti. Je možné, že se tedy jednalo o tuto osvětovou akci. Jak je vidět z fotogalerie akce, nešlo o žádné vyhrožování mačetami, ani žádné výhrůžky nebo aktivity, u kterých by byla nutná policie.

Zdroj: HateFree
Zdroj: HateFree

Vzhledem k tomu, že šlo o studentský happening, který měl za cíl naopak upozornit na problémy související s násilím ve světě (bez nutnosti zásahu Policie ČR, jak tvrdí původní post) se jedná o hoax, případně manipulaci.

Publikováno na webu HateFree


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.